Carlos 3

A jövő megérkezett: Carlos Alcaraz nyerte a US Opent, ezzel együtt minden idők legfiatalabb világelsője is lett 2022. szept. 12.

Piros7.es - Mindent üt! Piros7.es - Mindent üt!

A spanyol teniszező emberfeletti teljesítményt nyújtott az elmúlt két hétben New Yorkban, aminek egy GS-győzelem és a világelsőség lett az eredménye. A fináléban 6:4 2:6 7:6 6:3 arányban győzte le az idén második Grand Slam-döntőjét elveszítő Casper Ruudot.

Egyértelműen Ruudnak volt könnyebb útja a döntőig, még úgy is, hogy ő is belefutott néhány kemény mérkőzésbe. A harmadik körben kellett a legjobban megizzadnia, amikor Tommy Paullal játszott egy ötszettest. Az első négy játszma a lehető legszorosabban alakult, az utolsó szettben a norvég azonban kiosztott egy 6-0-át. Ruud szettet vesztett még a francia Moutet és az orosz Khachanov ellen is, aki korábban a torna egyik legnagyobb esélyesét, Nick Kyrgiost ejtette ki.

Carlos Alcaraz nyerte a US Opent ezzel együtt minden idők legfiatalabb világelsője is lett

Carlos Alcaraznak viszont bőven kijutott a jóból, az első fordulókban viszonylag könnyen menetelt, majd jöttek a maratoni ötszettesek. Először a nyolcaddöntőben került nehéz helyzetbe a torna korábbi bajnoka, Marin Cilic ellen. A szerb a döntő játszmában breakkel is vezetett, Alcaraz azonban meg tudta fordítani az összecsapást. A következő meccsen jött Jannik Sinner és egy brutális, 5 óránál is hosszabb párharc. Az olasznak a negyedik szettben meccslabdája is volt, majd az ötödikben is breakkel vezetett, de ez sem volt elég az ifjú titán ellen.

Az elődöntőben a fáradtság legkisebb jelét sem láthattuk Alcarazon, aki a következő fordulatos ötszettesét is behúzta az amerikai Tiafoe ellen.

Az egymás elleni mérleg azonban bizakodásra adhatott okot a spanyolnak, aki még nem kapott ki soha Ruudtól. Kétszer találkoztak eddig, legelőször 2021-ben a marbellai ATP-torna negyeddöntőjében, ahol az akkor világranglista 133. Alcaraz 6:2 6:4 arányban győzte le a norvégot. Idén keménypályán is megmérkőztek Miamiban, - mindenkettejüknek ez volt az első Masters döntője – ahol szintén a spanyol nyert 7:5 6:4-re.

Most az első játszma első játékaiban rengeteg lehetősége akadt a fogadóknak, de végül Alcaraznak sikerült elvennie az ellenfele adogatását. A spanyol játékos 1:1-nél kihasználta a negyedik breaklabdáját, majd a következő game-ben majdnem visszaengedte Ruudot a szettbe, azonban a legfontosabb pillanatban koncentrált tudott maradni és megtartotta az előnyét. A játszma hátralevő részében az adogatók már nem hibáztak, Alcaraz magabiztos játékkal szerválta ki az első szettet.

A második játszma fordítottja volt az elsőnek, az elején voltak a sima szervagémek, majd a szett közepétől jöttek a breaklabdák. Először Alcaraz előtt adódott a lehetőség, hogy elvegye Ruud adogatását, de nem sikerült neki. A következő játékban azonban a norvégnak sikerült breakelnie, amitől Alcaraz annyira összezuhant, hogy a játszma végén még egyszer elveszítette az adogatását.

Carlos 2

A harmadik szett elején úgy tűnt, a spanyol túl tudott lendülni a krízisen, hiszen rögtön lebreakelte Ruudot, majd egy könnyed adogatójátékot is mellétett. Gyorsan 3-0 lehetett volna az állás, a Roland Garros idei döntőse azonban hárította a breaklabdát, ami annyi erőt adott neki, hogy a következő játékban ki is egyenlített, majd adogatóként sorozatban a harmadik játékot is bezsebelte. A torna 4. kiemeltje innentől stabilizálni tudta a játékát egészen 6-5-ig, amikor a szettben maradásért adogatott. Alcaraz egy 10 perces játékot tudott megnyerni, két szettlabdáról fordítva, ami annyira felspannolta, hogy a rövidítésben esélyt sem adott Ruudnak.

2 óra 44 perc játék után tehát ismét a spanyol volt szettelőnyben.

A negyedik játszmára is megmaradt Alcaraz lendülete, adogatóként egyszerűen nem tudott hibázni, nyolc ászt is ütött, ami azért volt feltűnő, mert az addigi három szettben mindössze hatszor sikerült neki. Ruud is egészen magabiztosan szervált, egy megingást kivéve, de az bőven elegendő volt a spanyol teniszezőnek, aki kihasználta egyetlen lehetőségét, és elvette a norvég játékos adogatását. A legvégén párszor azért megremegett Alcaraz is, de végül gond nélkül szerválta ki a mérkőzést.

Carlos 3

A 19 éves és 123 napos spanyol ezzel a győzelmével a legfiatalabb GS-győztes Rafael Nadal óta, aki 2005-ben 19 évesen és 2 naposan diadalmaskodott a Roland Garroson, és egyben a valaha élt legfiatalabb világelső is lett, a korábbi rekordot Leyton Hewitt tartotta, aki 20 évesen és 268 naposan állt a világranglista élén 2001 novemberében.

A US Open történetében először fordul elő, hogy három egymás utáni évben három teniszező is itt szerzi meg az első Grand Slam-győzelmét, hiszen 2020-ban Thiem győzött, míg tavaly Medvedev emelhetett magasba GS-trófeát életében először a Flushing Meadowsban.

Casper Ruudnak meg kell elégednie a világranglista második helyével és egy újabb elveszített döntővel, hiszen a Roland Garroson egy másik spanyol, Rafael Nadal ellen szenvedett vereséget. A norvégot sem kell azonban féltenünk, hiszen még ő is csak 23 éves, valószínűleg nem most láttuk utoljára egy Grand Slam-torna fináléjában, ahogyan Carlos Alcarazt sem.

Nagyszerű érzés, hogy ilyen jó kezekben van a tenisz jövője.

Fotók, nyitókép: US Open