Spanyolorszag sima hetgolos futballgalaval erkezett meg a vilagbajnoksagra 600x315 crop

A spanyolok kiütötték Costa Ricát, Németország megint vereséggel kezdte a világbajnokságot! 2022. nov. 24.

Piros7.es - Mindent üt! Piros7.es - Mindent üt!

Álmoskásan indult a szerdai játéknap, de aztán rendesen belehúztak a csapatok. Volt meglepetés, volt gálameccs és a már-már szokásosnak mondható gólnélküli összecsapás.

Marokkó – Horvátország

A horvátok nagyon jó formában érkeztek a katari világbajnokságra, idén megnyerték a saját Nemzetek Ligája-csoportjukat, amelyben Franciaország és Dánia is szerepelt. Ezen a tornán sem kerültek lehetetlen csoportba, így 2018-hoz hasonlóan most elég sokáig menetelhetnek, akkor egészen a döntőig jutottak, ahol végül Franciaországgal szemben maradtak alul.

Marokkó is részt vett a legutóbbi vb-n, sok babér azonban nem termett nekik, hiszen a csoportjuk utolsó helyén végeztek, de legalább jó szájízzel búcsúztak a tornától, utolsó meccsükön sikerült egy bravúros döntetlent elérniük Spanyolország ellen.

A találkozó első felében mindkét gárda előtt adódtak lehetőségek, azonban egyik fél sem tudta kihasználni a helyzeteit. A marokkóiak nem ijedtek meg az ellenféltől, nagyon jól reagálták le a horvátok játékát, a félidőben végül nem született egyetlen gól sem.

2022 11 24 6

A második játékrészben sem változott a játék képe, különösen nagy helyzetig egyik csapat sem jutott el, így végül a keddi Dánia-Tunézia és Mexikó-Lengyelország után ez az összecsapás is gólnélküli döntetlennel zárult.

Németország – Japán

A németek óriási bizonyításvággyal érkeztek a katari világversenyre, hiszen 4 éve Oroszországban rendesen leszerepeltek, a csoportjukban az utolsó helyen végeztek, kikaptak Mexikótól és Dél-Koreától is. Azt nem lehet mondani, hogy túlságosan jó formában vannak idén, a Nemzetek Ligájában két meccsen 4 pontot szereztünk ellenük, aminek köszönhetően végül csak harmadikok lettek.

Japán viszont legutóbb egészen a nyolcaddöntőig jutott, és ott is csak egy a végletekig kiélezett mérkőzésen kapott ki Belgium ellen, úgy hogy a 68. percben még 2-0-ra az ázsiaiak vezettek.

Az első félidőben nagyon sokáig jól tartotta a lépést Japán, annak ellenére, hogy azért a németek sokszor komoly nyomás alá helyezték a kapujukat. Végül nem egy akciógóllal törték meg a jeget, hanem a 33. percben Gündogan egy sikeresen végrehajtott büntetőt követően szerezte meg a vezetést a 2014-es bajnoknak.

2022 11 24 5

A fordulás után folytatódott a német nyomás, a japán kapus azonban bravúros védéseivel meccsben tartotta csapatát. Szerencséje sem volt a németeknek, Gündogan lövése a kapufa külső oldalát kapta el, ami így kifelé pattant.

A japánok addig fárasztották a németeket, amíg a 75. percben Doan révén ki nem egyenlítettek, majd 8 perccel később Asano gólja után már ők voltak előnyben. Az utolsó percekre teljesen a kapuhoz szögezték őket a németek, még Manuel Neuer is feljött fejelni, de az utolsó lehetőségeivel sem tudott élni Németország, így óriási meglepetésre Japán legyőzte őket.

Németországnak egyszerűen nem megy az ázsiai csapatok ellen, 2018-ban Dél-Korea tréfálta meg őket, most pedig Japánnal sem bírtak el. Az első félidőben akár három góllal is vezethettek volna, a kihagyott helyzetek a végén megbosszulták önmagukat.

Hansi Flick együttese így ismét komoly bajba került, a következő mérkőzésen Spanyolország ellen játszanak majd, de a sorsuk már a Japánok kezében is van.

Spanyolország – Costa Rica

A 2010-es bajnok a németekhez hasonlóan betlizett 4 éve, bár nekik sikerült első helyen továbbjutniuk a csoportjukból, a legjobb 16 között azonban a házigazda Oroszország egy kiélezett büntetőpárbajt követően kiejtette őket. A spanyolok nincsenek rossz formában idén, bár kiemelkedően jóban sem, de azért a saját Nemzetek Ligája csoportjukat sikerült megnyerniük a portugálok előtt.

Costa Rica az utolsó pillanatban jutott ki a katari világbajnokságra, a selejtezőcsoportjában a negyedik helyen végzett Kanada, USA és Mexikó mögött, így végül pótselejtezőre kényszerültek, ahol Új-Zélandon keresztül vezetett az útjuk idáig. A fogadóirodák nem sok esélyt látnak rá, hogy a közép-amerikaiak maradandót alkotnak majd ezen a tornán.

Az első félidő pedig tökéletesen tükrözte az esélyeiket, hiszen a spanyolok rövid időn belül eldöntötték a 3 pont sorsát. 10 percenként jöttek a gólok, előbb a 11. minutumban Dani Olmo talált be, majd a 21. percben Asensio duplázta meg a spanyolok előnyét, a 3-0-s félidei eredményt pedig Ferran Torres állította be, így már az első 45 percben betalált a spanyolok mindhárom támadója.

A második játékrészben folytatódott a spanyolok dominanciája, az 54. percben Ferran Torres megszerezte önmaga második, csapata negyedik gólját. 4-0-nál sem vettek vissza a tempóból, aminek köszönhetően 20 perccel később Gavi is betalált, aki ezzel Spanyolország legfiatalabb gólszerzője is lett, egy bizonyos Raúl rekordját adta át a múltnak.

2022 11 24 8

Nem fogytak ki a gólból a hosszabbításra sem, Carlos Soler a 90. percben belőtte a hatodikat, majd a habot a tortára Morata helyezte fel két perccel később. A vége így kiütéses 7-0-s győzelem lett.

Ennyi gólt csoportkörben még akkor sem lőttek a spanyolok, amikor 2010-ben végül világbajnokok lettek. Ideje velük is számolni?

Belgium – Kanada

Az előző torna bronzérmese két vereséggel hangolt a világbajnokságra, a Nemzetek Ligájában a hollandoktól szenvedtek vereséget, míg felkészülési mérkőzésen Egyiptommal nem bírtak el. Kanada ellen sem bízhatják el magukat, hiszen az észak-amerikai gárda első helyen kvalifikálta magát a vb-re és Katarban is okozhatnak meglepetést

Óriási lendülettel vágtak neki a kanadaiak a mérkőzésnek, és már a találkozó elején büntetőhöz jutottak. A tizenegyeshez végül a Bayern München védője állt oda, aki a kapu jobb alsó sarkát vette célba, azonban a rutinos Thibaut Courtois bravúrral hárított.

2022 11 24 7

A kihagyott lehetőség sem szegte a kanadaiak kedvét, a továbbiakban is a kapuhoz szögezték a belgákat, a vezetést a semmiből mégis az ellenfél szerezte meg Batshuayi révén. A második félidőben mindkét csapat visszavett a lendületből, komoly lehetőségeket már egyik gárda sem tudott kialakítani, így a két együttes között megmaradt az egygólos különbség.

Kanada ezzel a mérkőzéssel azért bebizonyította, hogy igenis számolni kell velük, Horvátországnak és Marokkónak fel kell kötnie a gatyáját, ha meg akarja verni a juharleveleseket. Belgiumtól viszont sokkal több kell a továbbiakban, különben nem jutnak el a decemberi végjátékig.

A világbajnokság csütörtökön ismét négy mérkőzéssel folytatódik: 11:00-tól egy kiélezett Svájc-Kamerun összecsapásra van kilátás, ezt követően 14:00-tól Uruguay és Dél-Korea mérkőzik meg, majd 17:00-tól bemutatkoznak a Cristiano Ronaldóval felálló portugálok Ghána ellen, és az esti mérkőzésen 20:00-tól megkezdi szereplését az egyik legnagyobb esélyesnek kikiáltott Brazília a mieinkkel egy Eb-selejtezős csoportban szereplő Szerbia ellen.