11

Futószalagon jöttek a magyar aranyérmek a kajak-kenu Eb-n! 2022. aug. 22.

Piros7.es - Mindent üt! Piros7.es - Mindent üt!

A magyar csapat 7 aranyat, 4 ezüstöt és 3 bronzot szerzett a müncheni kajak-kenu Európa-bajnokságon, a mieink ezzel az éremtáblázat élén végeztek.

A kontinensviadal nyitónapján, pénteken már az első döntőben megkezdődött az éremgyártás. Férfi K-4 1000 méteren a Mizsér Márk, Béke Kornél, Erdőssy Csaba, Erdélyi Tamás alkotta kajaknégyes kiegyensúlyozottan versenyezve végül harmadik lett a németek és a spanyolok mögött.

Az első aranyéremre sem kellett sokat várni, a hölgyek K-2 1000 méteres versenyét egy nagyon fiatal duó, a Kőhalmi Emese, Rendessy Eszter alkotta kettős nyerte meg. A páros nagyon bátran versenyzett a fináléban, a rajt után hamar elkapták a fonalat és az élre is álltak, az előnyüket pedig a végéig megtartották.

11

(Fotó: Magyar Kajak-Kenu Szövetség)

A férfi kenukettesek 1000 méteres számában sem maradtunk érem nélkül. Fejes Dániel és Adolf Balázs kettőse nem kapta el túlságosan jól a rajtot, de a táv második felében magasabb fokozatba kapcsoltak, aminek végül egy harmadik hely lett a jutalma.

A nyitónap utolsó magyar érmét az olimpiai ezüstérmes Varga Ádám szerezte, akinek Münchenben is meg kellett elégednie a második hellyel. A 22 éves kajakos elképesztő csatát vívott a német Jacob Schopf-al, végig fej-fej mellett haladtak, azonban a végét a hazaiak versenyzője bírta egy kicsit jobban.

A szombati napon magyar szempontból mindenki a királyszámot várta a legjobban, hiszen Kopasz Bálint címvédőként és friss világbajnokként szállt vízre K-1 1000 méteren. A magyar klasszis Fernando Pimentával harcolt a győzelemért, a portugál nagy irammal kezdte meg a versenyt és egészen 800 méterig vezetett, ott azonban

Bálint növelni tudta a csapásszámot, és végül másfél hajóhosszal előzte meg riválisát.

22

Adolf Balázs a pénteki bronzérme után szombaton egy picit fényesebb medállal lett gazdagabb, miután C-1 5000 méteren a második helyen ért be Sebastian Brendel mögött. A háromszoros olimpiai bajnok német kenus a hajrára tartogatta minden erejét, hiába fordult előnnyel a célegyenesre Balázs, a legvégén a hazaiak klasszisa örülhetett.

Bragato Giada és Nagy Bianka kettőse is komoly éremesélyekkel utazott ki Münchenbe, hiszen a két héttel ezelőtti világbajnokságon két bronzérmet is bezsebeltek párosban és egyet a kenunégyes tagjaként. C-2 500 méteren ezúttal sem borították a papírformát, az ukránok mögött a második helyen rúgták be a hajót.

A zárónapon indult be igazán a magyar úthenger, sorra jöttek a sikerek, a versenyzők egymást váltották az díjátadó ceremónián, ötször is felcsendült a magyar himnusz.

Rögtön az első döntőben volt kiért izgulnunk, Pupp Noémi K-2 500-on Fojt Sárával éppen lemaradt a dobogóról, K-1 1000 méteren azonban sikerült javítania. Nem is akárhogyan! Noémi a táv első felében megbújt a mezőnyben, majd féltávnál magasabb fokozatba kapcsolt, amire nem tudtak reagálni a riválisok, így az ő nyakába akasztották a nap első magyar aranyérmét.

A másodikra sem kellett sokat várnunk, a nagyszerű formában lévő Bragato-Nagy duó a rövidebb távon, C-2 200 méteren nem talált legyőzőre. A rajtból a németek lőttek ki a legjobban, de végül nem a hazaiakkal, hanem a spanyolokkal vívtak kiélezett csatát, a mieink a végén öt századmásodperces előnnyel elsőként szelték át a célvonalat.

333

Kiss Blanka és Lucz Anna két héttel ezelőtt a Halifaxban zajló világbajnokságon magabiztos győzelmet aratott K-2 200 méteren. A lányok ezúttal sem okoztak csalódást, a rajt után egyből az élre álltak és rutinosan végig is vitték az előnyüket, így most már világbajnoknak és Európa-bajnoknak is mondhatják magukat.

Rendessy Eszternek köszönhetően a következő számban is az egekben volt a pulzusunk, a 19 éves kajakos K-1 500 méteren lett második. Féltávnál úgy tűnt, Rendessy akár meg is nyerheti a versenyt, egy pillanatra át is vette a vezetést, azonban a szám világbajnoka és olimpiai ezüstérmese, Anna Pulawska még időben észbe kapott és a végén könnyedén hajrázta le az UTE versenyzőjét. Eszternek a végén inkább hátrafelé kellett figyelnie, Jörgensen nagyon jött mögötte, de szerencsére előzni már nem tudott.

Nádas Bence és Kopasz Bálint kettőse friss világbajnokként szállt vízre K-2 500 méteren, azonban sokáig úgy tűnt, hogy most nem állhatnak fel a dobogó legfelső fokára. A magyar hajó féltávnál csupán a negyedik helyen állt, a németek előnye pedig tetemesnek tűnt. A fiúk azonban nem arról híresek, hogy bármikor is feladnák, elképesztő iramváltásba kezdtek, méterről méterre csökkentették a hátrányukat, a hazai közönség legnagyobb bánatára a végén a pozíciócsere is megtörtént. A páros így a vb után az Eb-győzelmet is behúzta.

44

(Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Lucz Annának és Kiss Blankának K-4 500 méteren is jelenése volt, mellettük Csikós Zsóka és Gazsó Alida Dóra ült még be a magyar hajóba. A kvartett remekül kezdte a versenyt, 250 méternél mindössze a lengyelek voltak előttünk, de az utolsó méterekre egy kicsit elfáradtak a lányok, a dánok is elénk keveredtek, így végül a harmadik hellyel kellett megelégednünk.

A magyar küldöttség utolsó aranyérmét, akárcsak a világbajnokságon, ezúttal is Kőhalmi Emese szállította. A kétszeres világbajnok Kőhalmi végig az élbolyban haladt, de tartalékolt az erejével, aminek a célegyenesben meg is volt az eredménye.

Az utolsó tempóváltásra már nem tudtak reagálni a riválisok, sima győzelem lett a vége.

Magyarország így végül 14 éremmel: 7 arannyal, 4 ezüsttel és 3 bronzzal zárta a kontinensviadalt, és ezzel első lett az éremtáblázaton is. Mögöttünk a németek 12 éremmel (6 arany), míg a spanyolok 13 éremmel (4 arany) zártak.

nyitókép: Magyar Kajak-Kenu Szövetség