CSAK A KEZÉT FIGYELD!
Véget ért Fico és Zelenszkij találkozója
2025. szept. 5.
Véget ért Robert Fico szlovák miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Ungvár melletti találkozója. Zelenszkij szerint a tárgyalásoknak volt „hozadéka”. A vezetők megvitatták a csütörtöki párizsi „tettre készek” koalíciójnak találkozóját és az azt követő telefonbeszélgetést Donald Trump amerikai elnökkel.
Zelenszkij a Szlovákiával folytatott dialógus fontosságára mutatott rá, amelynek szerinte folytatódnia kell. Megjegyezte: mindkét országnak pragmatikus együttműködésre van szüksége vezetői és nemzetközi szinten.
Fico és Zelenszkij első alkalommal vett részt kétoldalú találkozón Ukrajnában. Az Ungvárra utazó szlovák delegáció további tagjai Denisa Saková (Hlas-SD) gazdasági miniszter, miniszterelnök-helyettes és Juraj Blanár (Smer-SD) külügyminiszter volt. Az ukrán elnököt Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök kísérte a megbeszélésre.
Fico azután találkozott Zelenszkijjel, hogy visszatért kínai látogatásáról, ahol kedden Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyalt, majd kijelentette, beszélni fog Zelenszkijjel a kőolajvezetékre mért támadásokról. Fico azt is elmondta, hogy az orosz elnökkel négyszemközt folytatott egyórás beszélgetésből „több következtetést és üzenetet is levont, melyeket pénteken át akar adni Zelenszkijnek”.
A miniszterelnök utoljára 2024 októberében látogatott Ukrajnába, amikor a szlovák és az ukrán kormány közösen ülésezett Ungváron.
ukrinform/tasr
Piros 7es



