CSAK A KEZÉT FIGYELD!
A Fidesz is támogatja a Tisza Párt javaslatát
2026. máj. 27.
A Tisza Párt javaslatára az Országgyűlés kedden a devizahiteles ügyekkel összefüggő végrehajtási eljárások felfüggesztését is tárgyalta. A Fidesz a saját eredményei hangsúlyozása mellett támogatja a kormánypárt kezdeményezését.
Az „Egyes tisztességtelen fogyasztói szerződések jogkövetkezményeit rendező törvények felülvizsgálata érdekében az érintett folyamatban lévő eljárások kezeléséről” című javaslatot Melléthei-Barna Márton, valamint Hantosi István tiszás képviselők nyújtották be.
Az előterjesztés többek között úgy fogalmaz, hogy „az úgynevezett devizahiteles törvények hatálya alá tartozó fogyasztói szerződések jogkövetkezményeinek felülvizsgálata érdekében indokolt a szükséges jogalkotási lépések elfogadásáig intézkedni a még folyamatban lévő perek felfüggesztéséről és elrendelni, hogy az érintett végrehajtási eljárásokban végrehajtási cselekményt, intézkedést ne lehessen foganatosítani”.
A Tisza politikusa a szocialistákat és a Fideszt is kritizálta
Hantosi István, az egyik előterjesztő a javaslat vitájában kifejtette: „A probléma gyökere a szocialista-szabad demokrata kormányok idejére vezethető vissza. A forinthitelek kamatszintje jelentős mértékben emelkedett, amely a devizalapú konstrukciókat látszólag kedvezőbb alternatívává tette. A 2008-as válság következtében a forint árfolyama jelentős mértékben gyengült, amelynek eredményeképpen a törlesztőrészletek sokak számára elviselhetetlen mértékben emelkedtek.”
A szocialista kormányzat nem védte meg a magyar családokat, hanem a pénzügyi érdekcsoportok oldalán állt. A Fidesz megkésve, nem megfelelő módon, hatékony védelmet és valódi megoldást nem biztosító elszámolási törvényeket fogadott el 2014-ben és 2015-ben. A devizahiteles törvények elfogadását követően az elmúlt több mint tíz évben elmulasztották véglegesen és igazságosan rendezni ezt a nemzeti tragédiát
– jelentette ki a Tisza Párt képviselője, emlékeztetve, hogy jelenleg is sok ezer család él a lakhatása elveszítésének veszélyében.
A Fidesz támogatja az intézkedést
Tuzson Bence volt igazságügyi miniszter fontos kérdésnek nevezte az előterjesztés témáját, hozzátéve: „Olyan javaslat áll előttünk, ami még nem jelent érdemi megoldást a problémára, csupán bizonyos fajta eljárások felfüggesztését. Mi mindig az emberek oldalán álltunk, nem fogjuk megengedni azt sem, hogy magukra hagyják az embereket. Senkinek nem szabad a bankok, a végrehajtók oldalára állni.”
A Fidesz képviselője kitért arra is, hogy az Orbán-kormányok milyen intézkedéseket hoztak az ügyben, például kilakoltatási moratóriumot vezettek be, az árfolyamgáttal 170 ezer családnak segítettek, lehetővé tették a végtörlesztést kedvezményes árfolyamon, ami után 370 milliárd forinttal csökkent a családok adóssága. Kimondták azt is, hogy az egyoldalú kamatemelések nem tisztességesek, végül megtörtént a forintosítás.
Támogatjuk, hogy ezek az eljárások felfüggesztésre kerüljenek, hangsúlyozva, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján szívesen veszünk részt a munkában. Ez egy olyan pont lehet, ahol a kormánypárt és az ellenzék együtt tud működni
– vélekedett Tuzson Bence.
Nacsa Lőrinc leszögezte, a devizahiteles családok ügye nem kampánytéma, „konstruktívan, az elmúlt tizenhat év eredményeit elismerve, a hiányosságait feltárva gondoljuk meg a továbblépés lehetőségeit”. A KDNP politikusa úgy látja, a javaslat egy első lépés tud lenni, viszont tisztázni kell a további kérdéseket.
Forrás: index.hu
Piros 7es



