ITT A PIROS, HOL A PIROS
A Hlas is a koalíció elhagyását lebegteti
2026. máj. 9.
A szlovák kormánykoalíció újabb belső konfliktus elé néz: a Hlas-SD vezetője és belügyminiszter, Matúš Šutaj Eštok már a koalícióból való kilépést is belengette néhány kérdés kapcsán. A vita középpontjában egyszerre áll a referendum lehetősége, a 13. nyugdíjak jövője, valamint több kényes politikai ügy is.
Az STVR Sobotné dialógy rádiós vitaműsorában Šutaj Eštok megerősítette, hogy a Hlas módosító javaslatot nyújtana be az önkormányzati ciklusok meghosszabbításáról szóló alkotmánytörvényhez. A párt azt szeretné elérni, hogy népszavazással akár az országos parlament mandátuma is lerövidíthető legyen. A politikus szerint nem új kormányzati javaslatot akarnak beterjeszteni, hanem egy már megnyitott alkotmánymódosításba építenék be a változtatást.
Az ellenzéki Michal Šimečka ugyan fontosnak nevezte a referendum intézményét, de kijelentette: a Progresszív Szlovákia nem kíván részt venni a koalíció alkotmányos kezdeményezéseinek támogatásában. Szerinte egy ilyen horderejű módosításról lehet társadalmi vitát folytatni, de az ellenzék nem akar a jelenlegi kormány politikai projektjének részévé válni.
A koalíciós feszültséget azonban elsősorban a 13. nyugdíjak körüli vita élezte ki. Šutaj Eštok egyértelművé tette: a Hlas számára ez vörös vonal. A pártelnök szerint
a Hlas csak olyan kormányban hajlandó részt venni, amely garantálja a teljes értékű 13. nyugdíjakat.
Korábban már úgy fogalmazott, hogy „nem leszünk részei olyan kormánynak, amely hozzányúl a választási ígéretünkhöz”.
Šimečka ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy a jelenlegi rendszer hosszú távon fenntarthatatlan lehet. Az ellenzéki vezető szerint a támogatást célzottabbá kellene tenni, mert különben az állam pénzügyi problémái tovább mélyülnek.
A vita így egyre inkább arról szól, hogy a koalíció képes-e egyszerre finanszírozni a szociális ígéreteket és kezelni az államháztartási hiányt.
A műsorban szóba került a belügyminisztérium vitatott „Na vlastnej koži” kampánya is, amely interaktív videókkal próbálja felhívni a fiatalok figyelmét a drogokra, a cyberbullyingra és az állatkínzásra. Az ellenzék szerint a kampány több gyermeket megijeszthet vagy traumatizálhat, Šutaj Eštok azonban kitartott amellett, hogy a programnak fontos megelőző szerepe van.
A beszélgetés során előkerült az üzemanyagárak kérdése is. A belügyminiszter azt állította, hogy
a kormány nyomására a Slovnaft hamarosan olyan lépéseket jelenthet be, amelyek csökkentik az árakat.
Az ellenzék viszont azt mondja: megbukott az a kormányzati narratíva, miszerint az orosz olaj automatikusan olcsóbb üzemanyagot jelent Szlovákiának.
A koalíción belüli erőpróbát tovább fokozza, hogy a Hlas feltételhez kötné bizonyos személyi kérdések rendezését is. Šutaj Eštok kijelentette: ha a koalíció személycserékről akar tárgyalni, akkor a Hlas ragaszkodik ahhoz, hogy Peter Kažimír maradjon a jegybank élén.
A nyilatkozatok alapján egyre nyilvánvalóbb, hogy a szlovák kormánykoalícióban komoly törésvonalak alakultak ki. Bár egyelőre egyik fél sem beszél nyílt szakításról,
a Hlas már nem először használja a kilépés lehetőségét politikai nyomásgyakorlásként.
A következő hetekben eldőlhet, hogy ez csupán taktikai üzenet volt-e, vagy valóban újabb koalíciós válság körvonalazódik Pozsonyban.
Forrás: Topky.sk
Stüszi vadász



