CINK
A kormány megadná a népnek a jogot, hogy idő előtt hazaküldje a parlamentet
2026. máj. 7.
Az igazságügyi minisztérium tárcaközi egyeztetésre küldte azt az alkotmánymódosító javaslatot, amely szerint a parlamenti ciklust akár népszavazással is le lehetne rövidíteni. Magyarul: ha elég sok embernek lesz tele a hócipője a törvényhozással, a nép ráboríthatja az asztalt a teljes bagázsra még a mandátum lejárta előtt.
A terv szerint az emberek népszavazáson dönthetnének arról, hogy idő előtt hazaküldik-e a parlamentet. „Mivel ez rendkívüli beavatkozást jelent a képviselői mandátumok gyakorlásába, szigorú szabályozáshoz kell kötni” – közölte a tárca. A minisztérium szerint ezt csak akkor kellene elővenni, amikor a parlament már annyira elveszíti a közbizalmat, mint Simon Zsolti a felvidéki magyarok bizalmát. Onnan már nincs visszaút, csak vergődés.
A referendumot az államfő írhatná ki, de csak akkor, ha legalább 350 ezer ember aláír egy erre vonatkozó petíciót. „Ennyi aláírás széles társadalmi támogatottságot igazol, és garantálja, hogy a parlament visszahívására irányuló népszavazás komoly és széles körű társadalmi igény kifejeződése lesz” – érvelt a minisztérium.
Vagyis nem elég pár dühös kommentelő meg néhány fotelforradalmár: ehhez már országos morgás kell.
Persze a rendszerbe beépítettek néhány biztosítékot is. A választások utáni első fél évben nem lehetne ilyen népszavazást tartani, ahogy a következő rendes választások előtti utolsó fél évben sem. Ugyanez igaz az államfő mandátumának utolsó hat hónapjára, és háborús helyzet idején is lekerülne a témáról a lakat.
A népszavazás akkor lenne érvényes, ha legalább annyian szavaznának a parlament feloszlatására, mint amennyi a legutóbbi parlamenti választási részvétel háromötöde. Az egész konstrukció mögött az a logika áll, hogy csak akkor repüljön a parlament, ha az aktív választók legalább egy szűk többsége tényleg eléggé felhúzta magát. A rendszer gyakorlatilag azt méri: hány embernél szakadt el egyszerre a politikai cérna.
Ha a referendum sikeres, a házelnöknek hét napja lenne új választást kiírni. Az új voksolást legkésőbb 110 napon belül meg is kellene tartani. Ha a házelnök esetleg úgy tenne, mintha nem hallaná a tömeg zaját, akkor az államfő lépne közbe és ő írná ki a választást. A visszahívott parlament mandátuma az új választás napján szűnne meg.
A minisztérium szerint az egész javaslat Robert Fico korábbi ígéretének beváltása. A kormányfő még korábban arról beszélt, hogy létrehoznának egy alkotmányos eszközt, amellyel maguk az állampolgárok rövidíthetik le a parlament mandátumát, és előrehozott választást kényszeríthetnek ki. Most úgy tűnik, a tervet végre kipakolták a műhelyből.
A módosítás ugyanakkor nem érintené a jelenlegi parlamentet:
csak a következő kormányzati ciklustól lépne életbe, vagyis a 2023-ban kezdődött időszak még megússza ezt az alkotmányos orosz rulettet.
A tárca közben az Alkotmánybíróságról szóló törvényt is hozzányírná az új rendszerhez. A javaslat szerint a népszavazással kapcsolatos panaszokról a testületnek legkésőbb 30 napon belül döntenie kellene. Panasszal minimum a képviselők ötöde fordulhatna a bírósághoz, illetve a népszavazási petíció mögött álló, legalább 350 ezer állampolgárt képviselő petíciós bizottság.
Nyitókép: tasr
Stüszi vadász



