ILLIBERÁLIS
Az UNICEF jelentése megmondta: Magyarországon jó gyereknek lenni
2025. aug. 12.
Merjünk nagy szavakkal dobálózni: jöhet a bocsánatkérés a libsi politikusok és megaszondóemberek részéről, ugyanis immáron teljesen egyértelművé vált, hogy bizony Magyarországon jó gyereknek lenni. És ezt nem (csak) mi mondjuk, hanem az UNICEF, ami a legújabb jelentésében messze az élbolyban sorolja – Szlovákiával és Romániával együtt – a mentális egészség terén. A fizikai egészég egy kicsit más képet mutat, de a nagy kép mindenképpen azt mutatja, hogy fontosak az eredmények a gyermekvédelem területén, noha mindig van hova fejlődni.
A jelentés 43 OECD, illetve EU-s országot vizsgált meg és rangsorolt a gyermekek és serdülők mentális és fizikai egészsége, illetve a készséei alapján. Hat fő tényezőt vizsgáltak meg, melyek a következők voltak:
- Mentális jóllét: az életükkel való elégedettség, a depresszió és az önygilkossági ráta
- Fizikai egszség: csecsemőhalandóság, elhízás, a gyógyellátáshoz való hozzáférés, sportolás és egyéb aktivitások
- Oktatás és szociális készségek: iskolai teljesítmény, digitális tudás, társas érzelmi kompetenciák
- Társadalmi környezet: baráti és családi kapcsolatok
- Biztonság: erőszaknak és zaklatásnak való kitettség
- Környezet és lehetőségek: lakhatási helyzet és fejlődési lehetőségek.
A listát annyira nem meglepő módon az olyan jóléti államok vezetik, mint Hollandia, Dánia, Franciaország állnak, a viszonylag szegényebb Portugália meglepetésnek számít a dobogóról lemaradva.
A libsi visítás viszont akkor kezdődik, amikor a 11. helyen Magyarországot látjuk, ahol a mentális jóllét a 6. legjobb (lásd: gyermekvédelmi törvény jótékony hatása),
ám a fizikai állapotal összefüggő gyenge helyezés (30. hely) lerontja az eredményt. A libsik által sokat szidott oktatási rendszer is jól vizsgázott, hiszen a készségek terén a 13. helyen állnak a magyar gyerekek és fiatalok.
Ennyit a ballib hazugsággyárról.
Szlovákia esetében inkább erős átlagot figyelhetünk meg. Az ország 20. helyezése a mentális jóllét 12., a fizikai állapot 29., illetve a készségek 29. helyéből áll össze. Utóbbi komoly jelzés az eddig is sokat kritizált oktatásügy irányába.
Némileg meglepő Románia eredménye (16. hely), ahol a mentális jóllét az 5. helyig mászott előre, ám az egészségügy és a készségek terén az alsó harmadba tartoznak (32. és 26. hely).
És most legyünk egy kicsit politikailag inkorrektek!
Lássuk Németország és Nagy-Britannia helyzetét, ahol az iskolában migránsok terrorizálják a tanulókat és a tanárokat, na meg az LMBTQ-lobbi is gátlástalanul fejtheti ki „áldásos” tevékenységét!
A britek összeredménye a középmezőnybe tartozik (21. hely) de a mentális egészség a 27. helyre taszítja az államilag finanszírozott nemváltó műtétek miatt megugrott depressziónak és öngyilkosságoknak köszönhetően. Ezzel összefüggésben az egészségi helyzet sem valami fényes: 22. hely, a készségek viszont még egész jók, bár a tendencia egyértelműen romlást jelez (15. hely).
Bezzegnémetországnak viszont ideje szembenéznie az eddigi politikája következmnyeivel, hiszen a 25. helyével olyan országokat utasít maga mögé, mint Málta, Dél-Korea vagy Lengyelország. Eddig nem is rossz, csakhogy egy „ligába” került Bulgáriával, Costa Ricával, Kolumbiával, Mexikóal, Törökországgal vagy Chilével. Persze ezek az országok minden mutatóban rosszabbak a németeknél,
Berlin feje amiatt főhet leginkább, hogy az oktatásügyük omlott össze, hiszen csak a 34. helyen szerepelnek, na és vajon kik miatt? Netán az agysebészek és a gépészmérnökök gyermekei miatt, akik még csak megtanulni sem hajlandók a befogadó országuk nyelvét? Sanszos, hogy így van.
A listán nincs rangsorolva az Amerikai Egyesült Államok, ahol a mentális egészséget nem mérték (nem merték megmérni?), ám sokat mondó, hogy a fizikai állapot a 38. helyen, a készségek terén pedig a 29. helyen szerepelnek a rangsorban.
Száz szónak is egy a vége: a felmérés egyérltelműen megmutatja, hogy ma már nem érvényes a gazdag ország = boldog gyerek egyenlet. Az anyagi jóléten túl ugyanis nagyon sok dolog befolyásolja a gyermekek életét. Példának okáért a nyugod és biztonságos környezetben töltött gyerekkor. Ebben van mit javítania a „fejlett nyugatnak”.
Aki szeretne jobban elmerülni a statisztikai adatokban, megteheti IDE kattintva.
Tell Vilmos



