CINK
Bezzegrománia újra lecsap: most éppen 70%-os ingatlanadóval „szárnyal”
2025. aug. 21.
Románia, a térség makroökonómiai csillaga, a „kelet-európai sikertörténet”, ismét megmutatja, hogyan kell jól kormányozni. Mert mi mással lehetne felpörgetni a gazdaságot, mint azzal, hogy az emberek nyakába borítunk egy 70 százalékos ingatlanadó-emelést?
Tánczos Barna, a gazdasági ügyekért felelős kormányfőhelyettes jelentette be, hogy „elengedhetetlen” a lépés. Mert hát mi lenne a helyi költségvetések konszolidációja nélkül?
A kormány célja, legalábbis állításuk szerint, az, hogy az önkormányzatok pénzügyileg önállóbbá váljanak, és ne legyenek kiszolgáltatva a központi költségvetésnek. Kicseszünk veled, de érted tesszük! Mi ez, ha nem európai (uniós) gondolkodás?
Ilie Bolojan miniszterelnök már előre szól: jövőre tényleg 70%-kal több adót fizet mindenki, aki valami téglafalat mer a tulajdonának nevezni. A hivatalos narratíva egyszerű: túl rég nem emeltek adót, és amúgy is ideje helyreállítani a „valós értékeket”, mert a jelenlegi sarc nem tükrözi az ingatlanok valós értékét - legalábbis ezzel indokolta a drasztikus lépést Bolojan.
Mert ugye az ingatlan értéke nem az, amit a piac mond, hanem amit a kormány mond róla, 70%-kal megszorozva.
És persze Brüsszel is tapsol a háttérben: évek óta könyörögnek, hogy a román önkormányzatok húzzák ki a kezüket a központi kasszából, inkább szedjék le a bőrt a helyi lakosokról. „Európai értékek”, ugye.
De nem állnak meg itt. A kormány új megszorító csomagja azt is kitalálta, hogy katonák és rendőrök többé nem kaphatnak egyszerre nyugdíjat és fizetést. Ez persze még finomított verzió: teljes rendszerátalakítás majd egyszer, talán, valamikor. Most csak annyi, hogy választanod kell:
vagy dolgozol, vagy öreg vagy!
Szómiszó, Bezzegrománia ismét példát mutat: ha baj van, nem a politikusok zsíros fizetését vágjuk meg, hanem az állampolgár pénztárcáját (Szlovákia, te vagy az?). És közben a nyugati sajtó majd arról cikkezik, hogy „Románia fegyelmezetten kezeli a költségvetési hiányt”. Csak hát az árát a lakosság fizeti – de legalább európai módon.
Rudenz Ulrich



