AMMARHA!
Brüsszel újabb értelmetlen szabálya miatt teljesen bedugult a schengeni határ
2026. jún. 2.
Az EU-s belépési-kilépési rendszer, az EES minden nem európai uniós állampolgár számára kötelező lesz. A rendszer teljes bevezetése folyamatosan történik – számolt be lapunk korábban.
A schengeni határokon lelassult az átkelés
Mivel Magyarország és Szlovákia 2004 óta az EU tagja, így minket ez a változás egyelőre nem érint, azonban minden nem uniós állampolgár, így a brit látogatók számára is fontos módosítás, hogy a régóta halogatott új biometrikus belépés-ellenőrzési rendszer október 12-én működésbe lépett.
Az Európai Unió célja, hogy modernizálja külső határainak ellenőrzését, megakadályozva ezzel az illegális migrációt, a személyazonosság-csalásokat, és figyelemmel tudja kísérni, hogy a vízum nélkül az unióba utazók betartják-e a 180 napos időszakon belül legfeljebb 90 napos tartózkodásra vonatkozó szabályt.
A szabálymódosítás értelmében a belépési-kilépési rendszer előírja, hogy minden nem uniós állampolgárnak regisztrálnia kell személyes adatait, beleértve az ujjlenyomatát és az arcképét is, amikor először lép be a schengeni övezetbe, vagyis Írországot és Ciprust kivéve minden uniós tagállamba, valamint Izlandra, Norvégiába, Svájcba és Liechtensteinbe.
Az utasoknak az EES nem okoz pluszköltséget, a regisztráció és a belépés is ingyenes.
Mivel az EES bevezetése fokozatosan történik, így az Európai Unió bízik abban, hogy nem lesznek nagyobb fennakadások. A határőrök azonban a kezdeti időszakban dönthetnek úgy, hogy rövid időre felfüggesztik az ellenőrzéseket, ha a feldolgozási idő túl hosszúra nyúlik.
Az első nagy próbatétel a 2026-os nyár, mivel sok család ebben az időszakban utazik majd először az EES bevezetése után.
Az ellenőrzéseket a schengeni térség nemzetközi repülőterein, kikötőiben, vasútállomásain és közúti határátkelőhelyein egyaránt elvégzik.
Forrás: vg.hu
Piros 7es



