Fifawc1

Ez nem az ázsiaiak napja volt, Japán és Dél-Korea számára is véget ért a világbajnokság! 2022. dec. 6.

Kövesd a Piros7est az X-en is! Kövesd a Piros7est az X-en is!

A hétfői játéknapon sem borult a papírforma, az eddig remeklő japánok nem tudták meglepni az előző torna ezüstérmesét, ahogyan Dél-Koreának sem termett sok babér Brazília ellen.

Japán – Horvátország

Japán nem akármilyen tettet vitt véghez az E jelű négyesben, a 2010-es és a 2014-es bajnokot is legyőzte egyaránt 2-1 arányban. Bár Costa Rica ellen volt egy komolyabb botlásuk, de a németek és a spanyolok legyőzése után nem mondhatjuk azt, hogy bárki ellen esélytelenek lennének.

Az előző torna ezüstérmese hozta a papírformát, előzetesen is mindenki a második helyet várta tőlük, arra viszont senki sem számított, hogy nem Belgium, hanem Marokkó lesz a csoportgyőztes. Azért Modricéknak is volt miért izgulniuk az utolsó mérkőzésen, hiszen a belgák komoly nyomás alá helyezték őket, Lukaku azonban a befejezéseknél pontatlan volt, így megúszták a horvátok.

A két csapat mindössze kétszer találkozott egymással, legutóbb a 2006-os vb-n játszottak egy gólnélküli döntetlent a csoportban. 1998-ban pedig szintén egy négyesbe kerültek, akkor viszont a horvátok győzni tudtak.

Nem túl nagy elánnal indult a találkozó, egyik csapat sem tudott a másik fölé kerekedni, a 43. percben aztán egy remek beadás után megszerezte a vezetést Japán, Maeda közvetlen közelről bombázott a kapuba.

Fifawc1

(Fotó: FIFA World Cup)

A térfélcsere után viszonylag gyorsan kiegyenlítettek a horvátok, Dejan Lovren beadását Perisic fejelte mesterien a japán kapuba. A hátralevő időben mindkét csapatnak volt esélye a mérkőzés megnyerésére, azonban egyikkel sem tudtak élni, így ezen a tornán először jöhetett a kétszer 15 perces hosszabbítás.

Az első negyedórában mindkét együttes biztonsági játékot játszott, nem voltak veszélyesek az ellenfél kapujára. A második tizenöt percben némileg megélénkültek a csapatok, de az eredményen már egyik gárda sem tudott változtatni, jöhettek a tizenegyesek.

Japán szempontból nagyon rosszul indult a büntetőpárbaj, sem Minamino, sem Mitoma nem tudott túljárni Livakovic eszén, a horvátok viszont magabiztosan értékesítették az első két tizenegyesüket. A horvátok harmadik embere, Livaja kapufára rúgta a saját büntetőjét, így ismét felvillant a remény Japán számára. Sokáig azonban nem örülhettek, hiszen az ihletett formában védő horvát kapus Yoshida tizenegyesét is megfogta, így a 2018-as ezüstérmes 3-1-re megnyerte a párharcot.

Japánnak a németek és a spanyolok után a horvátok már túl nagy falatnak bizonyultak, de így is megsüvegelendő az a teljesítmény, amit az ázsiai ország letett az asztalra Katarban.

Horvátország számára viszont folytatódik a világbajnokság, a legjobb 8 között már óriási bravúrra lesz szükségük a továbbmenetelhez.

Brazília – Dél-Korea

A brazilok teljesen megérdemelten nyerték meg a csoportjukat, az első két mérkőzésen nem sok esélyt adtak az ellenfelüknek. A zárófordulóban azért por került a gépezetbe, de azt is meg kell említenünk, hogy egy erősen tartalékos csapattal állt ki a Selecao, hogy a legjobbak rá tudjanak pihenni az egyenes kieséses szakaszra.

Dél-Korea viszont eléggé drámai körülmények között jutott tovább a csoportjából, az utolsó pillanatban szerezték még a második helyet Portugália legyőzésével. Négy éve hiába győzték le a németeket, akkor az is kevésnek bizonyult, most viszont összejött Sonéknak az, amire annyira vágytak.

A két együttes eddig csak barátságos meccsen futott össze egymással, öt találkozóból négyet nyertek a brazilok, 1999-ben azonban kisebb meglepetésre az ázsiai csapat győzött. Idén már megmérkőztek egyszer, akkor a dél-amerikai gárda lesöpörte a pályáról Dél-Koreát.

A brazilok most sem bíztak semmit a véletlenre, már a 7. percben megszerezték a vezetést Vinicius révén. 6 perccel később már 2-0-ra vezetett a dél-amerikai együttes, a sérülésből visszatérő Neymar büntetőből volt eredményes.

A brazilok láthatóan élvezték a mérkőzést, minden góljukat egy kis tánccal ünnepelték meg.

Fifawc2

Volt is okuk az ünneplésre, hiszen a 29. minutumban ismét gólt szereztek, ezúttal egy szemet gyönyörködtető joga bonito végén Richarlison volt a befejező ember. A brazilok azonban nem elégedtek meg ennyivel, még az első félidőben sikerült a negyediket is bevarázsolniuk, Vinicius Junior zseniális passzát Paqueta bombázta be kapásból a dél-koreai kapuba.

A hatalmas előny tudatában a fordulás után visszavettek a tempóból a brazilok, több teret engedtek az ázsiai csapatnak, aminek meg is lett a következménye. A 76. percben Paik Seung-Ho bődületes lövését már Alisson sem tudta védeni,

így Dél-Koreának csak összejött a becsületgól.

Többre azonban nem futotta Sonéknak, a Selecao úgy ment át rajtuk, mint az úthenger. Neymarék ismét bebizonyították, hogy igenis számolni kell velük. A PSG labdarúgója egyébként a harmadik világbajnokságán volt eredményes, eddig ez csak Pelének és Ronaldónak sikerült.

A negyeddöntőben Horvátország lesz az ellenfelük, akik ellen még soha nem kaptak ki. A 2014-es és a 2006-os vb-n is legyőzték őket, legutóbb pedig 2018-ban egy barátságos mérkőzésen maradtak alul Modricék.

A világbajnokság kedden az utolsó nyolcaddöntőkkel folytatódik: 16:00-tól Spanyolország az F csoport győztesével, Marokkóval játszik, ami egyáltalán nem biztos, hogy könnyű mérkőzés lesz a 2014-es bajnok számára. 20:00-tól pedig a portugálok zárják a sort Svájc ellen, Ronaldóék idén már kikaptak tőlük egyszer, a svájciak pedig azon lesznek, hogy a történelem megismétlődjön.

nyitókép: FIFA World Cup