A Piros7es az ön hozzájárulását kéri adatainak az alábbi célokra történő felhasználásához

A Piros7es weboldala sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. A javasolt beállítások elfogadásával minden sütit engedélyez a legoptimálisabb felhasználói élmény érdekében.

Technikai sütik

Analitikai sütik

Remarketing Facebook

Remarketing Google

Beállítások kezelése Elfogadás
Fifa wc1

Gólnélküli döntetlen nem, meglepetés azonban annál több volt a hétvégi vb-meccseken! 2022. nov. 28.

Piros7.es - Mindent üt! Piros7.es - Mindent üt!

Szombaton nagyjából minden a papírforma szerint alakult, vasárnap viszont óriási meglepetésre a japánok és a belgák is betliztek egyet. Mutatjuk, mi történt a hétvégén a katari világbajnokságon.

Ausztrália – Tunézia

A D jelű négyesben egyedül a franciáknak sikerült nyernie az első fordulóban, így egy győztes meccs esetén bármelyik csapat a továbbjutás kapujába kerülhetett volna. Előzetesen nem ez a két gárda számított a második helyért folyó harc legnagyobb esélyesének, azonban most a dánok nem tűnnek annyira kiemelkedőnek, így bármelyik csapat megtréfálhatja.

Lassú mederben folydogált a mérkőzés egészen a 23. percig, amikor egy felpattanó beadás után Mitchell Duke nagyszerű mozdulattal csúsztatott a tunéziaiak kapujába, megszerezve ezzel a vezetést Ausztráliának.

A fordulás után felélénkült az afrikai csapat támadójátéka, de az első komolyabb helyzetükre egészen a 72. percig kellett várni. A meccs hátralevő részében is próbáltak irányítani, az ausztrálok védelmét azonban nem tudták feltörni, így maradt az egygólos különbség.

Fifa wc1

(Fotó: FIFA World Cup)

Az előző találkozón a mérkőzés legjobbjának megválasztott Aissa Laidouni ezúttal is pályára lépett, most viszont jóval korábban, a 67. minutumban lecserélték. A Ferencváros játékosát valószínűleg a sárga lapja miatt hozták le idő előtt, a tunéziaiak szövetségi kapitánya nem akart megkockáztatni egy pirosat.

Bár az afrikai együttes a második mérkőzésén is jól játszott, a vereség miatt elég nehéz helyzetbe kerültek, hiszen az utolsó körben a franciák ellen kellene kiharcolniuk valahogyan a továbbjutást. Ausztrália viszont a zárófordulóban ki-ki meccset vív majd a dánokkal a csoport második helyéért.

Lengyelország – Szaúd-Arábia

Szaúd-Arábia a torna egyik legnagyobb meglepetését okozta az első fordulóban azzal, hogy hátrányból fordítva megverte az egyik esélyesnek tartott Argentínát. Az ázsiai csapat a lengyelek ellen szerette volna bebizonyítani, hogy az első meccsen látottakat meg tudják ismételni.

Lewandowskiéknak azonban nagyon kellett a győzelem, hiszen az első meccsen Mexikó ellen csak egy gólnélküli döntetlenre voltak képesek, a papíron leggyengébb csapat ellen kötelező volt a 3 pont megszerzése.

Az összecsapást mégis a szaúdiak kezdték sokkal aktívabban, komoly lehetőségig azonban nem jutottak el. A 39. percben aztán kicsit váratlanul a lengyelek kerültek helyzetbe, Lewandowski passzát végül Piotr Zielinski pofozta be a kapuba.

Még az első félidő hajrájában egyenlíthetett volna az ázsiai csapat, Al Dawsari büntetőjét azonban óriási bravúrral hárította Szczesny, majd a kipattanót is újheggyel felétolta. A lengyel kapus védéseinek köszönhetően 1-0-s előnnyel mehettek a szünetre.

A fordulás után a szaúdiak próbálták ledolgozni a hátrányukat, majdnem háromszor annyit próbálkoztak, mint a lengyelek, mégis az európai gárda jutott el kétszer kapufáig. A 82. minutumban azonban már senki sem segíthetett rajtuk, egy óriási védelmi hibát követően Lewandowskihoz került a játékszer, a Barcelona csatára pedig higgadtan gurított el a szaúdi hálóőr mellett, megszerezve ezzel első világbajnoki gólját.

Fifawc2

A lengyelek két forduló után a csoport élén állnak, biztonságban azonban nem érezhetik magukat, mert az utolsó körben még ebből a pozícióból is kieshetnek. Szaúd-Arábiának sem kell búslakodnia, hiszen egy Mexikó elleni bravúr a továbbjutásukat jelentené.

Franciaország – Dánia

Bár a dánok az első meccsen nem tudták megverni Tunéziát, mégis önbizalommal telve várhatták a franciák elleni meccset, hiszen idén a Nemzetek Ligájában oda-vissza megverték Franciaországot, és a legutóbbi vb-n sem kaptak ki tőlük a csoportkörben. De vajon meg lehet-e verni zsinórban háromszor a címvédőt?

A franciáknak rengeteg alapemberük nem tudott elutazni Katarba, az első meccsen viszont ebből nem láttunk semmit, Giroud és Mbappe is remek formában vannak, ennyi hiányzóval is felveszik a versenyt bárki ellen.

A mérkőzés első felében főleg a dánok birtokolták a labdát, a meddő mezőnyfölénnyel azonban nem tudtak semmit sem kezdeni. A 2018-as győztes szép lassan magához vette a kezdeményezést, néhányszor megtornáztatták Schmeichel kapust.

Sokáig úgy tűnt, hogy megismétlődik a négy évvel ezelőtti 0-0, Mbappe azonban ezt máshogy gondolta, a 61. percben Hernandez passzát juttatta be a dán kapuba. A bekapott gól után felébredt az ellenfél is, aminek 7 perccel később meg is lett az eredménye. Eriksen szögletére Christensen érkezett remekül, fejese pedig túljutott Llorison.

Az utolsó negyedórára rendesen felpörgött a mérkőzés, mindkét csapat előtt adódtak lehetőségek, gólt szerezni azonban már csak a franciáknak sikerült, Griezmann éles beadását Mbappe combbal juttatta át a gólvonalon.

Fifawc3

A PSG támadójának köszönhetően újabb három pontot zsebelt be a címvédő, ami egyben azt is jelentette, hogy már biztosan továbbjut a legjobb 16 közé. A dánok viszont nehéz helyzetbe kerültek, Ausztrália ellen mindenképp nyerniük kell, ha tovább akarnak jutni.

Argentína – Mexikó

Messiék finoman szólva sem kezdték jól a világbajnokságot, és az ellen a Mexikó ellen kellett javítaniuk, akik 1994-ig visszamenőleg minden tornán továbbjutottak a csoportjukból.

A találkozó első félidejében egyik csapat sem akart nagyon kockáztatni, a védekezésre fektették a hangsúlyt, az első komolyabb helyzetre is egészen a 45. percig kellett várni, de a mexikóiak szabadrúgását magabiztosan hárította az argentin kapus.

A második játékrészben mezőnyfölényben játszottak az argentinok, a helyzetekkel azonban adósak maradtak egészen a 64. percig, akkor Messi a semmiből megszerezte a vezetést a dél-amerikai együttesnek.

Fifawc4

A gólra reagálva a mexikóiak próbáltak ritmust váltani, azonban egyenlítés helyett az argentinok duplázták meg az előnyüket. A 87. minutumban a csereként beálló Enzo Fernandez pazar találatával eldöntötte a három pont sorsát.

Argentína ezzel a győzelmével mentette a menthetőt, az utolsó fordulóban Lengyelország ellen is nyerniük kell, ha biztosan tovább szeretnének jutni. Mexikónak viszont nem áll jól a szénája, hosszú idő után először maradhatnak le az egyenes kieséses szakaszról.

Japán – Costa Rica

Japán óriási bravúrral indította a világbajnokságot, és a spanyolok ellen hétszer kapituláló Costa Rica ellen már a továbbjutás volt a tét. Egy újabb vereség a közép-amerikaiak számára a biztos kiesést jelentette volna.

Az első félidőben túl sok említésre méltó esemény nem történt, mindössze öt kapura lövési kísérlete volt a csapatoknak. A harc inkább a labdáért folyt, aminek köszönhetően kiemelkedően sok szabálytalanságot láthatott az Ahmad bin Ali Stadion közönsége.

A második játékrészben főleg a japánok irányítottak, távoli lövésekkel és szabadrúgásból próbálták bevenni Keylor Navas kapuját, azonban nem jártak sikerrel. A kihagyott helyzetek pedig a 81. percben megbosszulták magukat, egy labdaszerzés után Keysher Fuller nagyszerűen tekert a kapu jobb felső sarkába, a japán hálóőr csak újbeggyel ért hozzá a labdához, hárítani már nem tudta a lövést.

Fifawc5

A közép-amerikai gárda első, kaput eltaláló lövése három pontot hozott a konyhára, amivel óriási meglepetésre Costa Rica nyerte az összecsapást. A kialakult helyzetnek valószínűleg a németek örültek a legjobban, mert így maradt még esélyük a továbbjutásra.

Belgium – Marokkó

Az előző torna bronzérmese egy visszafogott mérkőzéssel, de egyben győzelemmel kezdte a katari vb-t. Egy újabb sikerrel már bebiztosíthatták volna a helyüket a legjobb 16 között.

A belgák azonban Marokkó ellen sem tudtak magas színvonalúan focizni, az enervált játékuknak pedig már majdnem az első félidőben megvolt a böjtje. Hakim Ziyech nagyszerű szabadrúgás góllal szerezte meg a vezetést az afrikai csapatnak, gólját azonban az egyik lesre futó csapattársa miatt érvénytelenítették.

A második játékrész 73. percében azonban már a VAR sem tudott segíteni a belgákon, Sabiri egy az egyben lemásolta Ziyech pontrúgását, csak a másik oldalról. Ez a labda is a rövid sarokra ment, Courtois az előtte zavarórepülést végző marokkóitól nem sokat látott, így a játékszer végül a kapuban kötött ki.

Fifawc6

A belgák egy lapra feltéve mindent támadtak az egyenlítésért, komoly lehetősig azonban nem jutottak el, sőt, a hosszabbításban Aboukhlal bevitte a kegyelemdöfést is, Ziyech passzát kegyetlenül felvarrta a sarokba.

A belgáknál hatalmas a feszültség az öltözőben, és ez nagyon meglátszott a legutóbbi két meccsükön is, az utolsó fordulóban valahogy felül kell kerekedniük a sérelmeiken, ha nem szeretnének idő előtt hazautazni Katarból.

Horvátország – Kanada

A 2018-as vb második helyezettje nem kezdte túl meggyőzően a világbajnokságot, míg Kanada bár kikapott, de egyáltalán nem volt alárendelt szerepben Belgium ellen. A horvátoknak biztosan többet kell mutatniuk, mint amit Marokkó ellen láttunk Perisicéktől.

Kanadai szempontból tökéletesen kezdődött az összecsapás, Alphonso Daviesnek mindössze 68 másodpercre volt szüksége ahhoz, hogy előnybe juttassa a válogatottját. A korai pofonból hamar felálltak a horvátok és még az első félidőben sikerült fordítaniuk.

Fifawc7

Az egyenlítő találatot a 36. percben Kramaric szerezte, majd 8 perccel később még a lefújás előtt Livaja is gólt rúgott, így a horvátok 2-1-es előnnyel mehettek szünetre.

A térfélcsere után Kanada mindent megtett, hogy egalizáljon, de a harmadik gólt is a horvátok szerezték, Kramaric másodszor volt eredményes. Az európai gárda a 90+4. percben tette fel a pontot az i-re, egy szépen felépített kontra után Lovro Majer is meglőtte a maga gólját.

A horvátok ezzel a győzelemmel átvették a vezetést az F csoportban, az utolsó fordulóban pedig Belgiummal játszanak majd, akik ellen egy döntetlen is elég Modricéknak a továbbjutáshoz. Kanadának már biztosan a Marokkó elleni lesz az utolsó mérkőzése ezen a világbajnokságon.

Spanyolország – Németország

A spanyolok egy magabiztos 7-0-s gálameccsel kezdték a katari szereplésüket, még abban az évben sem sikerült ilyen jól a rajtjuk, ahol végül a torna végén ők emelhették magasba a trófeát. A németek viszont az oroszországi vb-hez hasonlóan most is egy betlizéssel indítottak, és egy újabb vereséggel ismét a kiesés szélére sodródhattak volna.

Az első félidő derekáig főleg a spanyolok tartották a labdát és próbáltak helyzeteket kialakítani, a németek pedig az ellentámadásaikban bíztak. A 40. percben Rüdiger egy szabadrúgás után fejjel vette be Unai Simon kapuját, a videobíró azonban les miatt érvénytelenítette a találatot.

Fifawc8

A fordulás után a spanyolok a 62. minutumban megtörték a jeget, Morata egy klasszis góllal iratkozott fel az eredményjelzőre. A németek ezután jóval magasabb fokozatba kapcsoltak, a spanyol védelem pedig a 83. percig bírta a rá nehezedő nyomást.

Niclas Fullkrug nem tétovázott sokat az elé kerülő labdával, irgalmatlan erővel rúgta be a jobb felsőbe. Ugyanez nem volt elmondható Leroy Sanéról, aki a hajrában egy ígéretes akció végén lövés helyett inkább cselezni próbált, ami nem bizonyult jó döntésnek, így maradt az 1-1.

A németek helyzete egy fokkal jobb, mint az első kör után volt, Japán vereségének köszönhetően a sorsuk valamennyire a saját és részben a spanyolok kezében is van. Az utolsó fordulóban a 2014-es bajnoknak kötelezően meg kell vernie Costa Ricát, a másik meccsen pedig spanyol győzelemért kell imádkozniuk.

A világbajnokság a hétfőn ismét négy mérkőzéssel folytatódik: 11:00-tól Kamerun és Szerbia mérkőzése indítja a játéknapot, ezt követően Ghána és Dél-Korea csap össze, 17:00-tól jön a brazilok második fordulós meccse Svájc ellen, majd este Portugália és Uruguay legjobbjai is megmérkőznek.

nyitókép: FIFA World Cup