A Piros7es az ön hozzájárulását kéri adatainak az alábbi célokra történő felhasználásához

A Piros7es weboldala sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. A javasolt beállítások elfogadásával minden sütit engedélyez a legoptimálisabb felhasználói élmény érdekében.

Technikai sütik

Ezek a sütik biztosítják a weboldal működését. Anonymizált információkat tartalmaznak.

Analitikai sütik

Szolgáltatásaink javítására szolgál. Google Analytics anonym információkat gyűjt az Ön által látogatott oldalakon

Remarketing Facebook

Pomocou služby Facebook poskytujeme remarktingovú reklamu, čím zvýšime relevantnosť reklamy na platformách služieb Facebooku.

Google Remarketing

Google Ads segítségével remarketing szolgáltatást nyújtunk, segítségével Ön célzott reklámokat láthat.

Konverzie kampaní

Pre vylepšenie naších služieb a užívateľského zážitku, zaznamenávame vykonávanie cieľov naších zákazníkov a podľa doho upravujeme webovú stránku aby tieto ciele boli čo najrýchlejšie vykonávateľné.

Chat na webovej stránke

Pre komunikáciu s Vami používame službu SmartsUpp, ktorá odosiela údaje na servery v Českej Republike. Neukladá žiadne osobné údaje, len text ktorý nám odosielate. Viac info na <a href="https://www.smartsupp.com/cs/help/ochrana-osobnich-udaju-gdpr/" target="_blank">stránke spoločnosti</a>

Chat na webovej stránke

Pre komunikáciu s Vami používame službu Facebook Messenger, <a href="https://www.facebook.com/business/gdpr" target="_blank">ku ochrane osobných údajov viac info nájdet na tejto adrese</a>.

Simecka gubik

Gubík és Šimečka történelmi kézfogása: Szakértői szinten egyeztet a Magyar Szövetség és a PS 2026. máj. 28.

Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke szerdán a pozsonyi parlament épületében találkozott Michal Šimečkával, a Progresszív Szlovákia mozgalom, a jelenlegi legerősebb ellenzéki párt elnökével, majd ezt követően közös sajtótájékoztatót tartottak a szlovák törvényhozás előcsarnokában.

A sajtótájékoztatóra jó hangulatban került sor, Gubík László tegezte a PS vezetőjét, és mindketten igyekeztek néhány kérdésre akár könnyedebb válaszokkal is reagálni. Ez mit sem von le a nyitóbeszédek komolyságából, amelynek mindkét pártvezető részéről az volt a lényege, hogy három alapvető társadalmi érték mentén kezdik meg a közös párbeszédet. Ezek a gazdaság, s ezen belül is elsősorban Dél- és Kelet-Szlovákia gazdasági fejlődése; továbbá a jogállami értékek, s ezen belül a nemzeti kisebbségi jogok megerősítése; valamint a külpolitika kétoldalúan fontos szálának, a Szlovákia és Magyarország, illetve a szlovákok és a magyarok együttműködésének és együttélésének alapot adó jó viszony, pontosabban a kölcsönös megbékélés megteremtése. 

A PS vezetője ezt még kiegészítette azzal, hogy a külpolitika lényeges kérdéseiben mindkét párt azonos értékeket vall, EU és NATO orientációjú, s ugyanazt vallják az ukrajnai orosz agresszióval kapcsolatosan is.

A találkozó híre azonnal heves reakciókat váltott ki a felvidéki nyilvánosságban. Rengetegen most csalódtak, kiábrándultak, bármelyik portál alatt nézzük, a kommentek zöme kifejezetten negatív. 

Azonban azok, akik most így éreznek, nem tudnak jobb ajánlatot mondani, nem tudnak konstruktív utat jelölni. Talán a maffia, magyarellenes, országot leépítő Smerrel kellene együttműködni? 

Lássuk be: itt már nem ideológiai harcok vannak, a politikai realitás máshova helyezte a hangsúlyt. Nem klasszikus liberális-konzervatív ellentét van ma Szlovákiában, nem is patrióta-globalista törésvonal, hanem Fico-párti vagy nem Fico-párti tömbök küzdelme. 

A mindenkori magyar párt a történelem során mindig is a helyes úton járt, és a nyugati orientációt választotta. Velünk sikerült leváltani Mečiart, velünk sikerült belépni az Unióba, velünk sikerült megszabadulni a kommunizmustól – mi segítettünk benne, hogy az ország ne egy fekete lyuk legyen Európa közepén. Most is ezen az úton kell haladni.

Ez a közeledés nem értékvesztés, és felesleges a hangulatkeltés: nem ettől lesznek nemátalakító műtétek, és nem lesz hirtelen Pride Dunaszerdahelyen sem. 

Ezzel szemben van egy reális ígéret a déli és keleti magyarlakta régiók gazdasági felzárkózására, van akarat a jogaink bővítésére, és van egy vitathatatlan közös ügyünk: a maffia elleni harc. Ezek olyan értékek, melyekért felvidéki magyarként kötelesek vagyunk harcolni, még akkor is, ha a pragmatikus szövetségesek keresése kezdetben bírálatokat szül.

Michal Šimečka mindenesetre rögtön beszéde elején hangsúlyozta, fölösleges ma a szorosabb szervezeti együttműködés bármilyen formájáról vagy választási együttműködésről kérdezni, hiszen a szerdai találkozó az alapértékek kijelöléséről, egyeztetéséről szólt, amely azután akár hosszabb és mélyebb együttműködést is lehetővé tesz. 

Jelenleg viszont az együttműködés azt jelenti, hogy közös szakértői csoportokat hoznak létre a fent vázolt témakörökkel kapcsolatosan kialakítandó közös álláspontok megfogalmazására.

Ezeket az értékeket hangsúlyozta Gubík László is, több időt és nagyobb hangsúlyt szánva a közös pontok kisebbségi vonzataira, nem kerülve meg a konkrét aktuálpolitikai problémák felvetését sem, mint a lex Beneš néven elhíresült szájzártörvényt vagy a Szlovák Földalap ismételt konfiskációs törekvéseit. Ezek is hozzájárultak ahhoz, hogy a Magyar Szövetség immár kizárta az együttműködést a Smerrel – tette hozzá Gubík.

A két pártvezető abban is egyetértett, hogy az általános értékek megőrzése mellett ezeknek alternatívát is kell jelenteniük a mostani kormányzat politikája helyett, s egybehangzóan kijelentették, hogy a 2027-es parlamenti választásokon le kell váltani az ország mostani vezetését.

Gubík hangsúlyozta, a magyar választók támogatásával számolni lehet most is, s ezzel kapcsolatosan azt is jelezte, az egyetlen már most bejelenthető koalíciónak a Magyar Szövetség és a választói közötti szövetségnek kell lennie. A PS vezetője elmondta, tudomása szerint a mostani állás szerint az MSZ az önálló indulást preferálja. Kijelentette, jelenleg a programok hasonlóságáról lehet beszélni, bármilyen további következtetésről viszont korai most még beszélni.

Ez volt a két politikus véleményének alapja az ősszel esedékes önkormányzati választások kapcsán is, ahol a magyarlakta megyékben sem kizárni, de még megerősíteni sem lehet valamelyik jelölt közös támogatását. Ebben közrejátszik az is, hogy az MSZ-ben még nem zárult le a jelöltállítás folyamata, s ezzel kapcsolatosan újságírói kérdésre Gubík László elmondta, szeretnék még kihasználni azt a néhány napot, ami a korábban megjelölt május végi határidőig eltelik, s akkor a közvélemény is megismerheti a jelölteket.

Volt olyan kérdés is, amely azt tudakolta, kell-e félniük a polgároknak és a konzervatívabb magyar választóknak attól, hogy a PS hatalomra jutása esetén Szlovákiában mecsetek épülnek majd. A PS elnöke ezt légből kapott felvetésnek nevezte, és hosszas magyarázat helyett csak annyit mondott, hogy nem kell ettől tartaniuk. 

Gubíktól pedig azt kérdezték, ha már ennyire megtetszett neki a parlamenti reflektorfény, nem tervezik-e valamelyik jelenlegi független képviselőt megkörnyékezni, hogy lépjen be az MSZ-be, s így parlamenti jelenléthez juthatnának.

Gubík talán meg is lepődött a kérdésen, de aztán ügyesen kivágta magát azzal, hogy most sincs képviselőjük, de mégis itt van a parlamentben. A sajtótájékoztató végén a közvetlen megszólítást kerülő Šimečka is odafordult Gubík felé és egy „Ďakujem, Laci!“ köszönéssel búcsúzott el.