ZSÍR
Gubík és Šimečka történelmi kézfogása: Szakértői szinten egyeztet a Magyar Szövetség és a PS
2026. máj. 28.
Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke szerdán a pozsonyi parlament épületében találkozott Michal Šimečkával, a Progresszív Szlovákia mozgalom, a jelenlegi legerősebb ellenzéki párt elnökével, majd ezt követően közös sajtótájékoztatót tartottak a szlovák törvényhozás előcsarnokában.
A sajtótájékoztatóra jó hangulatban került sor, Gubík László tegezte a PS vezetőjét, és mindketten igyekeztek néhány kérdésre akár könnyedebb válaszokkal is reagálni. Ez mit sem von le a nyitóbeszédek komolyságából, amelynek mindkét pártvezető részéről az volt a lényege, hogy három alapvető társadalmi érték mentén kezdik meg a közös párbeszédet. Ezek a gazdaság, s ezen belül is elsősorban Dél- és Kelet-Szlovákia gazdasági fejlődése; továbbá a jogállami értékek, s ezen belül a nemzeti kisebbségi jogok megerősítése; valamint a külpolitika kétoldalúan fontos szálának, a Szlovákia és Magyarország, illetve a szlovákok és a magyarok együttműködésének és együttélésének alapot adó jó viszony, pontosabban a kölcsönös megbékélés megteremtése.
A PS vezetője ezt még kiegészítette azzal, hogy a külpolitika lényeges kérdéseiben mindkét párt azonos értékeket vall, EU és NATO orientációjú, s ugyanazt vallják az ukrajnai orosz agresszióval kapcsolatosan is.
A találkozó híre azonnal heves reakciókat váltott ki a felvidéki nyilvánosságban. Rengetegen most csalódtak, kiábrándultak, bármelyik portál alatt nézzük, a kommentek zöme kifejezetten negatív.
Azonban azok, akik most így éreznek, nem tudnak jobb ajánlatot mondani, nem tudnak konstruktív utat jelölni. Talán a maffia, magyarellenes, országot leépítő Smerrel kellene együttműködni?
Lássuk be: itt már nem ideológiai harcok vannak, a politikai realitás máshova helyezte a hangsúlyt. Nem klasszikus liberális-konzervatív ellentét van ma Szlovákiában, nem is patrióta-globalista törésvonal, hanem Fico-párti vagy nem Fico-párti tömbök küzdelme.
A mindenkori magyar párt a történelem során mindig is a helyes úton járt, és a nyugati orientációt választotta. Velünk sikerült leváltani Mečiart, velünk sikerült belépni az Unióba, velünk sikerült megszabadulni a kommunizmustól – mi segítettünk benne, hogy az ország ne egy fekete lyuk legyen Európa közepén. Most is ezen az úton kell haladni.
Ez a közeledés nem értékvesztés, és felesleges a hangulatkeltés: nem ettől lesznek nemátalakító műtétek, és nem lesz hirtelen Pride Dunaszerdahelyen sem.
Ezzel szemben van egy reális ígéret a déli és keleti magyarlakta régiók gazdasági felzárkózására, van akarat a jogaink bővítésére, és van egy vitathatatlan közös ügyünk: a maffia elleni harc. Ezek olyan értékek, melyekért felvidéki magyarként kötelesek vagyunk harcolni, még akkor is, ha a pragmatikus szövetségesek keresése kezdetben bírálatokat szül.
Michal Šimečka mindenesetre rögtön beszéde elején hangsúlyozta, fölösleges ma a szorosabb szervezeti együttműködés bármilyen formájáról vagy választási együttműködésről kérdezni, hiszen a szerdai találkozó az alapértékek kijelöléséről, egyeztetéséről szólt, amely azután akár hosszabb és mélyebb együttműködést is lehetővé tesz.
Jelenleg viszont az együttműködés azt jelenti, hogy közös szakértői csoportokat hoznak létre a fent vázolt témakörökkel kapcsolatosan kialakítandó közös álláspontok megfogalmazására.
Ezeket az értékeket hangsúlyozta Gubík László is, több időt és nagyobb hangsúlyt szánva a közös pontok kisebbségi vonzataira, nem kerülve meg a konkrét aktuálpolitikai problémák felvetését sem, mint a lex Beneš néven elhíresült szájzártörvényt vagy a Szlovák Földalap ismételt konfiskációs törekvéseit. Ezek is hozzájárultak ahhoz, hogy a Magyar Szövetség immár kizárta az együttműködést a Smerrel – tette hozzá Gubík.
A két pártvezető abban is egyetértett, hogy az általános értékek megőrzése mellett ezeknek alternatívát is kell jelenteniük a mostani kormányzat politikája helyett, s egybehangzóan kijelentették, hogy a 2027-es parlamenti választásokon le kell váltani az ország mostani vezetését.
Gubík hangsúlyozta, a magyar választók támogatásával számolni lehet most is, s ezzel kapcsolatosan azt is jelezte, az egyetlen már most bejelenthető koalíciónak a Magyar Szövetség és a választói közötti szövetségnek kell lennie. A PS vezetője elmondta, tudomása szerint a mostani állás szerint az MSZ az önálló indulást preferálja. Kijelentette, jelenleg a programok hasonlóságáról lehet beszélni, bármilyen további következtetésről viszont korai most még beszélni.
Ez volt a két politikus véleményének alapja az ősszel esedékes önkormányzati választások kapcsán is, ahol a magyarlakta megyékben sem kizárni, de még megerősíteni sem lehet valamelyik jelölt közös támogatását. Ebben közrejátszik az is, hogy az MSZ-ben még nem zárult le a jelöltállítás folyamata, s ezzel kapcsolatosan újságírói kérdésre Gubík László elmondta, szeretnék még kihasználni azt a néhány napot, ami a korábban megjelölt május végi határidőig eltelik, s akkor a közvélemény is megismerheti a jelölteket.
Volt olyan kérdés is, amely azt tudakolta, kell-e félniük a polgároknak és a konzervatívabb magyar választóknak attól, hogy a PS hatalomra jutása esetén Szlovákiában mecsetek épülnek majd. A PS elnöke ezt légből kapott felvetésnek nevezte, és hosszas magyarázat helyett csak annyit mondott, hogy nem kell ettől tartaniuk.
Gubíktól pedig azt kérdezték, ha már ennyire megtetszett neki a parlamenti reflektorfény, nem tervezik-e valamelyik jelenlegi független képviselőt megkörnyékezni, hogy lépjen be az MSZ-be, s így parlamenti jelenléthez juthatnának.
Gubík talán meg is lepődött a kérdésen, de aztán ügyesen kivágta magát azzal, hogy most sincs képviselőjük, de mégis itt van a parlamentben. A sajtótájékoztató végén a közvetlen megszólítást kerülő Šimečka is odafordult Gubík felé és egy „Ďakujem, Laci!“ köszönéssel búcsúzott el.
Geszler Hermann



