A Piros7es az ön hozzájárulását kéri adatainak az alábbi célokra történő felhasználásához

A Piros7es weboldala sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. A javasolt beállítások elfogadásával minden sütit engedélyez a legoptimálisabb felhasználói élmény érdekében.

Technikai sütik

Ezek a sütik biztosítják a weboldal működését. Anonymizált információkat tartalmaznak.

Analitikai sütik

Szolgáltatásaink javítására szolgál. Google Analytics anonym információkat gyűjt az Ön által látogatott oldalakon

Remarketing Facebook

Pomocou služby Facebook poskytujeme remarktingovú reklamu, čím zvýšime relevantnosť reklamy na platformách služieb Facebooku.

Google Remarketing

Google Ads segítségével remarketing szolgáltatást nyújtunk, segítségével Ön célzott reklámokat láthat.

Konverzie kampaní

Pre vylepšenie naších služieb a užívateľského zážitku, zaznamenávame vykonávanie cieľov naších zákazníkov a podľa doho upravujeme webovú stránku aby tieto ciele boli čo najrýchlejšie vykonávateľné.

Chat na webovej stránke

Pre komunikáciu s Vami používame službu SmartsUpp, ktorá odosiela údaje na servery v Českej Republike. Neukladá žiadne osobné údaje, len text ktorý nám odosielate. Viac info na <a href="https://www.smartsupp.com/cs/help/ochrana-osobnich-udaju-gdpr/" target="_blank">stránke spoločnosti</a>

Chat na webovej stránke

Pre komunikáciu s Vami používame službu Facebook Messenger, <a href="https://www.facebook.com/business/gdpr" target="_blank">ku ochrane osobných údajov viac info nájdet na tejto adrese</a>.

DSC09425

Gubík: Kevesebb Budapest, több Párkány 2026. jún. 4.

A Magyar Szövetség elnöke szerint a felvidéki magyar közéletnek nagyobb hangsúlyt kell helyeznie saját ügyeire, és kevésbé kellene elmerülnie a magyarországi belpolitikai vitákban. „Erről is szólt a »Felvidék First« programom: ha úgy tetszik, kevesebb Budapest és több Párkány” – fogalmazott Gubík László a Mandinernek adott interjújában. Szemle.

A pártelnök hangsúlyozta: a mindenkori magyar kormányt partnernek tekinti, ezért Magyar Péterrel is a felvidéki magyarság érdekeit szem előtt tartva tárgyalt. Szerinte fontos, hogy a határon túli magyar politikai szervezetek és Budapest között kiegyensúlyozott kapcsolat maradjon fenn.

Nem tart az átvilágításoktól

Az új magyar kormány által kilátásba helyezett támogatási vizsgálatok kapcsán Gubík kijelentette: sem a transzparenciával, sem az eredményesség szigorúbb számonkérésével nincs problémája.

„Ezzel az égvilágon semmi bajom nincs, sem a transzparenciával, sem azzal, ha esetleg eredménycentrikusabbá akarják tenni a támogatásokat” 

– mondta.

A Martoson működő Esterházy Akadémiát érintő esetleges vizsgálatokkal kapcsolatban is nyugodt maradt. Kiemelte, hogy az intézmény létrehozása uniós forrásból történt, igaz, a működtetés főleg magyarországi támogatásból, de, mint a pártelnök fogalmazott, „ha bárki évi negyvenmillió forintból ilyen programokat és előadókat le tud szervezni, akkor bátran csinálja utánunk.”

Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a múlt teljes befeketítése veszélyes lehet.

„Ne feketítsünk be önsorsrontó módon mindent, ami az elmúlt 16 évben történt” 

– fogalmazott.

Sorsdöntő választás előtt a felvidéki magyarság

A 2027-re várható parlamenti választások kapcsán Gubík rendkívül éles helyzetképet vázolt fel. Szerinte a demográfiai hanyatlás, az iskolai optimalizáció és a készülő közigazgatási reform egyaránt veszélyezteti a felvidéki magyar közösséget.

„Ha nem jutunk be, akkor nagyon gyors és látványos erózió jön” 

– figyelmeztetett.

A politikus szerint különösen fontos lenne visszaszerezni a pozsonyi magyar parlamenti képviseletet, mert a következő években számos, a közösséget közvetlenül érintő döntés születhet.

Ha azonban sikerülne a parlamenti visszatérés, akkor a Magyar Szövetség célja a régiófejlesztési elképzelések, a kisebbségi jogállási törvény, az oktatásfinanszírozás reformja és a Beneš-dekrétumok örökségének rendezése lenne.

Fico csalódást okozott, az ellenzék nyitottabb

Gubík élesen bírálta Robert Fico hozzáállását a felvidéki magyar ügyekhez. Szerinte a szlovák miniszterelnök annak ellenére nem tett gesztusokat a magyar közösség felé, hogy hosszú időn át szoros kapcsolatot ápolt a magyar kormánnyal.

„A politikája ilyen téren hatalmas csalódás volt”

– jelentette ki.

A Magyar Szövetség elnöke ugyanakkor úgy látja, hogy az ellenzéki pártok részéről nagyobb a nyitottság a kisebbségi kérdések iránt. Szerinte a párt az úgynevezett „orbánista bélyeg” ellenére is vonzó partner lehet a jövőbeni koalíciós tárgyalásokon.

„Ha bejutnánk, velünk együtt lehetne úgy kormányt alakítani, hogy abba Igor Matovičot ne kelljen belevenni.”

Mit vár Magyar Pétertől?

A Tisza Párt elnökével folytatott egyeztetés során Gubík két fontos feltételt fogalmazott meg a Beneš-dekrétumok ügyében.

Egyrészt azt kérte, hogy az ügy ne váljon olyan magyar–szlovák konfliktussá, amely a felvidéki magyarok helyzetét rontaná. Másrészt fontosnak nevezte a pontos fogalmazást.

„Ne en bloc beszéljen a Beneš-dekrétumokról, hanem konkrétabban emelje ki azt a 13 jogfosztó elnöki rendeletet, amelyből a mai problémák fakadnak” – mondta.

Gubík szerint Magyar Péter azt ígérte neki, hogy hosszú távon is kitart az álláspontja mellett.

A politikus üdvözölte azt is, hogy az Európai Parlament legutóbbi, Szlovákiáról szóló állásfoglalása a nemzeti kisebbségek helyzetét immár jogállamisági kérdésként kezelte.

„Jó, hogy végre expressis verbis ki lett mondva, hogy az őshonos nemzeti közösségek jogainak léte igenis jogállamisági kérdés.”