CSAK A KEZÉT FIGYELD!
Gubík, Šimečka és egy melegházasság: találja meg az összefüggést
2026. jún. 4.
Van valami egészen különös abban, amikor egy politikai párt annyira szeretne fontosnak látszani, hogy végül saját magáról állít ki bizonyítványt. A Magyar Fórum legutóbbi bejegyzése pontosan ilyen pillanat.
A Simon Zsolt vezette formáció támogatottsága ma már inkább egy kisebb felvidéki falu lakosságára emlékeztet, mintsem egy országos politikai erőre. Ennek ellenére hetek óta megszállott energiával támadja a nála nagyságrendekkel erősebb Magyar Szövetséget. A motiváció nem bonyolult. A Fórum régóta arra a szerepre pályázik, hogy ő legyen a szlovákiai magyarok szalonképes partnere a szlovák ellenzék számára. Csakhogy időközben megjelent ugyanazon a pályán a Magyar Szövetség, ráadásul nem üres kézzel.
Gubík László pártja az elmúlt hetekben tárgyalóasztalhoz ült a Progresszív Szlovákiával és a KDH-val is. Akár tetszik ez valakinek, akár nem, ez politikai teljesítmény. A Magyar Fórum szempontjából pedig különösen kellemetlen fejlemény, mert azt mutatja: a szlovák ellenzéki térfélnek nem feltétlenül van szüksége egy 0,1 százalék körüli támogatottságú közvetítőre.
Innen válik igazán érdekessé a Fórum említett bejegyzése.
A szöveg első fele arról szól, hogy Gubík László és Michal Šimečka tárgyaltak, együttműködésről beszéltek, munkacsoportokat hoznak létre, partnerként tekintenek egymásra. Ez egy politikai hír.
A második fele viszont váratlan kanyart vesz. Megtudjuk, hogy a Progresszív Szlovákia egyik képviselője, Michal Sabo összeházasodott partnerével. Gratuláció, jókívánságok, boldogság.
Önmagában ezzel semmi probléma nincs. Sőt.
A kérdés inkább az: miért szerepel ugyanabban a bejegyzésben ez a két információ?
Miért fontos egy ellenzéki együttműködésről szóló hír mellé odatenni egy politikus azonos nemű házasságát?
A válasz valószínűleg nem túl bonyolult. A bejegyzés szerkesztője aligha a felvidéki magyar közösség tájékoztatásának magasztos célját követte. Sokkal inkább úgy tűnik, mintha egy politikai asszociációs játékot játszana az olvasóval.
Nézzétek, itt van Gubík. Nézzétek, itt van a Progresszív Szlovákia. Nézzétek, itt van egy melegházasság.
A következtetést pedig már vonja le mindenki maga.
Ez az a pont, ahol a politikai kommunikáció átcsúszik valami kevésbé elegáns műfajba. A Fórum nem vitatkozik a Magyar Szövetség programjával, nem elemzi az együttműködés tartalmát, nem politikai érveket hoz, ehelyett egy kisebbségi közösséget használ fel eszközként saját politikai céljaihoz.
Magyarul: nem a melegházasságról akar beszélni. Hanem azt szeretné, hogy mások beszéljenek róla.
Lehetőleg felháborodva.
Ez pedig nemcsak rossz ízlésű, hanem intellektuálisan is meglehetősen gyenge teljesítmény. Olyasmi, mint amikor valaki a vita helyett csak jelentőségteljesen mutogat valamerre, és reméli, hogy a közönség majd elvégzi helyette a munkát.
A legnagyobb irónia az egész történetben talán az, hogy miközben a Fórum láthatóan a Magyar Szövetség hitelességét próbálja kikezdeni, végül saját politikai eszköztáráról mond el sokat. Arról, hogy mit gondol a konzervatív választókról. Arról, hogy milyen módszerekkel próbál figyelmet szerezni. És arról is, hogy milyen kevés mondanivalója maradt a valódi politikai kérdésekről.
A felvidéki magyar közösség előtt valódi problémák állnak: demográfiai fogyás, oktatás, nyelvhasználat, regionális leszakadás, politikai képviselet. Ezekről lehetne vitatkozni.
Ehelyett kaptunk egy ügyetlenül becsomagolt célzást.
És ez talán többet árul el a szerzőjéről, mint azokról, akiket megpróbált támadni.
Nyitókép: Simon Zsolt Fb-oldala
Tell Vilmos



