Darts

Harmadszorra már csak sikerült, Michael Smith nyerte a dartsvilágbajnokságot! 2023. jan. 4.

Piros7.es - Mindent üt! Piros7.es - Mindent üt!

Michael Smith 2019-ben és 2022-ben is kikapott a döntőben, most viszont egy kilencnyilast is dobva 7-4-re megverte a legyőzhetetlennek tűnő, háromszoros világbajnok Michael van Gerwent.

MVG egyébként pazar formában és győzelemre éhesen érkezett a világbajnokságra, és már az első fordulóban komoly erődemonstrációt tartott az Alexandra Palace-ban. Lewis Williamsnek esélye sem volt, a holland gyorsan kiosztott neki egy 3-0-t.

A 2019-es győztes a második körben Suljovic ellen már egy kicsit jobban megszenvedett, de a világranglista 30. helyezettjének mindössze két szettre futotta az erejéből, 4-2 lett a vége. A nyolcaddöntőben honfitársa, Van Duijvenbode sem okozott komolyabb fejfájást Van Gerwennek, 4-1-el búcsúztatta a világranglista 14. helyezettjét.

A negyeddöntőben és az elődöntőben még magasabb fokozatba kapcsolt a háromszoros világbajnok holland, elképesztően kiütötte az ellenfeleit. Előbb Dobey kapta meg a maga 5-0-ját, majd a belga Van den Bergh sem tudott szettet nyerni az elképesztő formában dobáló MVG ellen.

Darts

Fotó: Professional Darts Corporation

A tavalyi döntős Smith jóval nehezebb úton jutott el a döntőig, bár az első fordulóban az angol játékos is kiosztott egy 3-0-t Raffertynek. A második körben viszont már rendesen meg kellett izzadnia a győzelemért, a német Schindler 3-1-re is vezetett, azonban Smith innen is vissza tudott kapaszkodni.

A nyolcaddöntőben egy újabb könnyedebb győzelmet abszolvált, Joe Cullent győzte le 4-1 arányban. A negyeddöntőben sem élete meccsét játszotta le Smith, de végül a 91,63-a átlag is elégnek bizonyult Bunting ellen, 5-3 lett a vége. Az elődöntőre ismét elővette a jobbik játékát a világranglista 4. helyezettje, szórta a 180-akat, és végül 6-2-vel jutott be a fináléba – öt éven belül harmadszor játszik döntőt.

A két játékos rengeteg alkalommal találkozott idén, az év elején főleg a holland dominált, sorozatban öt mérkőzést tudott megnyerni. Az utolsó három összecsapás viszont Smith győzelmével ért véget, így komoly önbizalommal várhatta a finálét. Van is miért visszavágnia, hiszen 2019-ben éppen Van Gerwen győzte le őt a döntőben, az volt egyébként a holland utolsó vb-győzelme.

A finálét MVG kezdte sokkal magabiztosabban, könnyedén húzta be az első szettet. Kemény fából faragták azonban az angolt is, aki nem ijedt meg a „gyengébb” kezdéstől, a második szettet ugyanolyan arányban nyerte meg, ahogyan a holland az elsőt, sőt, még egy kilencnyilast is dobott. Van Gerwennek is volt esélye a tökéletes körre, azonban a holland elhibázta a kiszállót, Smith viszont nem remegett meg. Ez volt az idei torna első tökéletes legje.

Smith lendülete a harmadik játszmára is megmaradt, egy kis megingás ellenére is sikerült behúznia a szettet. Ez a kis pofon Van Gerwent is felébresztette, 60%-os kiszállóval rukkolt elő a negyedik játszmában, ami elegendő volt az egyenlítéshez is.

Az ötödik szettben fej-fej mellett haladtak a versenyzők, az utolsó legben azonban Smith megremegett, többször is szektort tévesztett, a háromszoros győztes pedig könyörtelenül kihasználta a hibákat. A továbbiakban is nagyon hullámzóan játszott Van Gerwen, amit ki is tudott használni az ellenfele, előbb egyenlített Smith, majd 4-3-as angol vezetéssel mentek el a szünetre.

A nyolcadik játszmában nagyon jól dobta a tömeget Smith, a kiszállóknál pedig szinte nem tudott hibázni, így a mérkőzésen először kettővel vezetett. A helyzetre nem reagált túl jól MVG, a kilencedik szettben árnyéka volt önmagának, mindössze 80,86-os átlagot dobott, így ekkor már 6-3-ra vezetett a tavalyi ezüstérmes.

Darts vb

A 11. játszma nem hozott magas színvonalat, Smith a 90-es átlagot sem érte el, de Van Gerwen is épphogy fölötte volt. Breaket nem látott ebben a szettben a közönség, így a holland szépíteni tudott, és feljött 6-4-re.

A következő játszmában fáradni látszott Smith, Van Gerwen gyorsan megnyerte az első két leget. Végül ez sem bizonyult elegendőnek, óriási feltámadást mutatott be az angol játékos, hirtelen új erőre kapott és megfordította a szettet, ami azt is jelentette, hogy két elveszített finálé után végre ő örülhetett a végén.

A győzelmének köszönhetően Smith 500 ezer fonttal lett gazdagabb, aminek köszönhetően a világranglistán is átveszi a vezetést, a második helyre pedig Michael van Gerwen zárkózik fel.