Australian open

Hosszú volt az út, de Aryna Sabalenka is felért a csúcsra! 2023. jan. 28.

Kövesd a Piros7est az X-en is! Kövesd a Piros7est az X-en is!

Az 5. kiemelt Aryna Sabalenka szetthátrányból felállva 4:6 6:3 6:4-re legyőzte Elena Rybakinát az ausztrál nyílt teniszbajnokság női egyesének döntőjében, ezzel a fehérorosz teniszező is feliratkozott a GS-győztesek listájára.

Egyiküknek sem volt túlságosan rögös útja a döntőig, annak ellenére sem, hogy mindkettejüknek komoly skalpokat kellett begyűjtenie. Sabalenka kiváló formában érkezett az év első Grand Slam-tornájára, hiszen az egyik felvezető versenyt Adelaide-ben meg tudta nyerni, Noskovát verte a fináléban.

Azon a tornán senki sem tudott még egy szettet sem nyerni a fehérorosz teniszező ellen, ahogyan a döntőig vezető úton itt az Australian Openen sem, pedig meg kellett küzdenie korábbi párostársával, Elise Mertensel is, de két szettben verte az idén szintén már tornagyőzelmet ünneplő Bencicet is. Az elődöntőben nem indult jól számára a mérkőzés, de gyorsan felvette a meccs ritmusát és a játékával felőrölte a torna meglepetés emberét, Magda Linettet is.

Rybakina két vereségbe is belefutott az ausztrál nyílt teniszbajnokság előtt, szintén Adelaide-ben kikapott Kostyuktól majd Kvitovától is. Melbourne-ben viszont összeállt a játéka, a fináléig vezető úton mindössze egy szettet veszített el a tavalyi döntős Danielle Collins ellen.

A legtöbben akkor kapták fel a fejüket, amikor a világelső Iga Swiateket szinte lemosta a pályáról.

A 6:4 6:4-re megnyert találkozó után hirtelen a torna egyik legnagyobb esélyesévé lépett elő, amire nem cáfolt rá a negyeddöntőben és az elődöntőben sem, Ostapenkót és Azarenkát is két szettben búcsúztatta.

Australian open2

Fotó: Australian Open

A két finalista egyébként négyszer is találkozott egymással és mindig komoly csatába bonyolódtak. Mind a négy alkalommal döntő játszmába torkollott a mérkőzés, a komoly téttel bíró összecsapásokat egyaránt Sabalenka nyerte, tavaly viszont egy bemutató tornán Rybakina tudott diadalmaskodni.

Sabalenka negyedik nekifutásra jutott el egy GS-torna döntőjébe, az eddig három elődöntőjét elveszítette. Rybakina viszont tudja, hogy kell megnyerni egy ilyen rangos torna fináléját,

hiszen tavaly Wimbledonban Ons Jabeur ellen már bebizonyította.

Kemény adogatásokkal indult a döntő, szórták az ászokat a lányok, ennek megfelelően gyorsan hozták is az első adogatásaikat. Aztán a semmiből megtört Sabalenka lendülete, 40-0-ról nem tudta hozni az adogatását, így rögtön a találkozó elején breakelőnybe került Rybakina.

4:3-ig úgy tűnt, semmi sem bizonytalaníthatja el a kazah teniszezőt, de váratlanul megtorpant és könnyedén elbukta a szerváját. Sokáig azonban nem örülhetett Sabalenka, a következő adogatógémben ismét kapitulált, kettős hibával veszítette el az adogatását.

Az újabb lehetőséget Rybakina már nem engedte ki a kezéből, nem torpant meg adogatóként és könnyedén kiszerválta a 35 percig tartó első szettet. Ezt a küzdelmet még maga a Gladiátor is feszülten figyelte.

Australian open3

A második játszma sem indult ideálisan Sabalenka számára, rögtön két breaklabdát kellett hárítania, amit sikeresen abszolvált is a világranglista 5. helyezettje. Innentől kezdve viszont magasabb fokozatba kapcsolt a fehérorosz és szép lassan a kezébe vette a mérkőzés irányítását.

Rybakina nagyon visszaesett adogatóként, alig ütött be első szervát, a második adogatásaiból pedig csak 44%-ban szerzett pontot, aminek köszönhetően Sabalenka hétszer is breaklabdához jutott, azonban ebből csak egyet tudott kihasználni, de ez is elegendőnek bizonyult. A második szettet végül Sabalenka stílusosan egy ásszal zárta le és 6:3-al egyenlített.

A döntő játszmában már sokkal inkább Sabalenka játéka érvényesült,

3:3-nál elvette Rybakina adogatását, de a neheze csak ezután jött, hiszen kiszerválni egy Grand Slam-torna döntőjét sohasem könnyű.

5:4-nél visszajöhetett volna a mérkőzésbe a kazah teniszező, azonban ő is rengeteg hibával játszott, végül a negyedik meccslabdáját már kihasználta Sabalenka, aki a győztes pont után egyből a földre rogyott és hosszú pillanatokig nem tudta visszafolytani a könnyeit.

Australian open4

A fehérorosz teniszező hosszú utat járt be a győzelemig, de a befektetett munka meghozta a gyümölcsét. Ehhez mindenképpen kellett az is, hogy az edzőjével változtassanak a játékán, nagy szükség volt arra, hogy javítsanak a második szervákon, hiszen annyi kettős hibával nem lehet meccset nyerni, amennyit anno Sabalenka ütött egy mérkőzésen.

Sikerült tehát kijavítani a hibákat, aminek köszönhetően már nemcsak páros GS-győzelemmel, de egyéni trófeával is rendelkezik Sabalenka, aki így a világranglistán is feljön egészen a második helyig, Iga Swiateknek azért még mindig tetemes az előnye.

Rybakinának sincs miért búslakodnia, nagyon szépen játszott az elmúlt két hétben és ez végre pontokban is megmutatkozik, nem úgy, mint Wimbledonban, ahol a győzelméért nem kapott ranglistapontokat.

A jövő héttől ő is top 10-es játékosnak mondhatja magát, hiszen a 8. helyen jegyzik majd.