1

Hozták a kötelezőt a nagy csapatok, nem történt meglepetés a hétvégén 2022. dec. 5.

Piros7.es - Mindent üt! Piros7.es - Mindent üt!

A semleges nézők dörzsölhetik a tenyerüket, hiszen a nagyok eddig nem hibáztak, így a negyeddöntőkben kemény összecsapásokra van kilátás. Mutatjuk, mi történt a hétvégi nyolcaddöntőkben.

Hollandia – USA

A hollandok magabiztos teljesítménnyel nyerték meg a csoportjukat, öt gólt rúgtak az ellenfeleknek, és mindössze egyszer, az Ecuador elleni 1-1 során vették be a kapujukat. Gakpo remek formában van, minden mérkőzésen betalált, a védelem is jól muzsikál, így egyértelműen ők voltak a találkozó esélyesei.

Az Egyesült Államok játékára már kevésbé volt jellemző a kiegyensúlyozottság, 3 mérkőzésen mindössze két gólt szereztek, Pulisic és Weah vitték a hátukon a csapatot. Az mindenképp megsüvegelendő, hogy a csoportban végül kilenc gólt szerző angolok csak az USA ellen nem tudtak betalálni, az amerikaiak a többi mérkőzésen viszont nem nyújtottak kiemelkedőt.

Az összecsapás amerikai helyzettel kezdődött, a vezetést mégis a hollandoknak sikerült megszerezniük. A 10. percben egy 20 passzból álló támadás végén Memphis Depay volt eredményes. Az Oranje még az első félidőben megduplázta az előnyét, a hosszabbításban Dumfries tökéletes beadását Dailey Blind juttatta be a kapuba.

A térfélcsere után is megmaradt a nagy iram, mindkét oldalon akadtak lehetőségek. Az egyik ilyen lehetőséggel a 76. minutumban az amerikaiak éltek, Wright szépített. Sokáig azonban nem örülhettek, öt perccel később a két gólpasszt kiosztó Dumfries megmutatta, hogy a gólszerzés is prímán megy neki.

1

Fotó: FIFA World Cup

Az USA számára csakúgy, mint 2014-ben, most is a nyolcaddöntővel ért véget a világbajnokság, 8 éve az amerikaiak Belgiummal szemben maradtak alul. A hollandok teljesen megérdemelten jutottak be a legjobb nyolcba, nem csak ezen a mérkőzésen, de az egész tornán eddig nagyon magas színvonalon játszottak.

Argentína – Ausztrália

Messiék azok után, hogy rögtön az első mérkőzésen belefutottak egy nagy pofonba, meccsről meccsre egyre jobban játszottak, és a fogadóirodák ismét az egyik legnagyobb esélyest látják bennük. 2018-ban a nyolcaddöntő jelentette a végállomást számukra, a későbbi világbajnokkal játszottak egy fordulatos meccset, ám a végén a franciák örülhettek. Azzal, hogy most megnyerték a csoportjukat, elkerülték a címvédőt is, így a franciáknak már csak a döntőben tudnak visszavágni.

Az ausztráloknak 2006 után sikerült ismét továbbjutniuk a csoportjukból, akkor viszont nem meneteltek sokáig, a legjobb 16 között a későbbi győztes ellen maradtak alul. Az az emlék fájdalmas lehet a számukra, hiszen az olaszok a 90+5. percben szerzett góllal nyerték meg az összecsapást, Totti volt eredményes tizenegyesből.

Az argentinok kezdték aktívabban a találkozót, az első kaput eltaláló lövésre azonban egészen a 35. percig kellett várni. Az a lövés viszont tökéletesnek bizonyult, Messi egy parádés góllal szerezte meg a vezetést a csapatának.

2

A második játékrészben egy komoly védelmi hibát követően megduplázta előnyét a dél-amerikai gárda, az ausztrál védelem hibáját Julian Alvarez használta ki. Kisebb meglepetésre sikerült szépítenie az ausztráloknak, Craig Goodwin megpattanó lövése utat talált Martinez kapujába.

Ausztrália majdnem csodát tett, az utolsó percben Garang Kuol előtt adódott óriási lehetőség, az argentin kapus azonban bravúrral hárította a ziccert, és így a dél-amerikai csapat örülhetett a végén.

Lionel Messi győzelemmel ünnepelte az 1000. futballmérkőzését, a negyeddöntőben azonban már egy komolyabb falat vár majd rájuk. Hollandia és Argentína már ötször futott össze egymással a világbajnokságokon, abból kettőt nyertek meg a hollandok, kettőt az argentinok és egyszer döntetlen lett a vége. Legutóbb a 2014-es vb elődöntőjében találkoztak, és az a mérkőzés akkor büntetőpárbajba torkollott, amit végül a dél-amerikaiak húztak be.

Franciaország – Lengyelország

A 2018-as bajnok címvédőhöz méltóan kezdett Katarban, az első két mérkőzésüket könnyedén nyerték meg, majd kisebb meglepetésre kikaptak Tunéziától. A sok sérülés még mindig komolyan hátráltatja a csapatot, azonban így sem szabad őket leírni, Mbappé és Giroud is kiváló formában van, bármikor képesek betalálni.

A lengyelek viszont finoman szólva sem nyújtottak kiegyensúlyozott teljesítményt, az utolsó pillanatig izgulhattak a továbbjutás miatt, és végül csak azért sikerült nekik, mert kevesebb sárga lapot szedtek össze, mint Mexikó. Az az enervált játék, amit Argentína ellen mutattak, az a franciák ellen is édeskevés lesz.

A várakozásoknak megfelelően a franciák kezdtek sokkal kezdeményezőbben, a kiváló formában védő Szczesny eszén azonban nem tudtak túljárni, egészen a 44. percig. Akkor érkezett Giroud, aki tökéletesen lőtt el a lengyel kapus mellett, megszerezve ezzel az 52. gólját a válogatottban, amivel megelőzte az eddigi rekordert, Thierry Henryt.

3

A fordulás után sem változott a játék képe, továbbra is a franciák irányítottak, aminek a 74. minutumban meg is lett az eredménye. Mbappé kapott tökéletes labdát, megnézte a jobb felső sarkot és szépen ki is pókhálózta. A PSG csatára nem állt meg ennyinél, a hosszabbításban ismét megvillant, és azzal már 3-0-ra vezetett a címvédő.

A legvégén még Lewandowski is megkapta az esélyt, hogy góllal búcsúzzon Katartól, büntetőhöz jutottak a lengyelek. A Barcelona támadója elsőre kihagyta a tizenegyest, azonban LLoris szabálytalan védése miatt újrarúghatta, és akkor már nem hibázott.

A lengyelek nem tudtak emelni a játékuk színvonalán a csoportkörben látottakhoz képest, ami végül egy könnyed francia sikerhez vezetett. A címvédőnek igazán nem kellett megizzadnia ezen a mérkőzésen, ami talán jól is jött nekik, hiszen a legjobb 8-ba kerülésért már egy jóval nagyobb csata vár rájuk.

Anglia – Szenegál

Szenegál egy lépést már biztosan előrelépett az előző világbajnoksághoz képest, hiszen 2018-ban nem sikerült továbbjutniuk a csoportból, most viszont a hollandok mögött a második helyen végeztek.

Az angolok viszont hozták a kötelezőt, két meccsüket is fölényesen nyerték, az amerikaiak ellen azonban volt egy kisebb megtorpanásuk, ami a torna ezen szakaszában már nem engedhetnek meg maguknak. Rashford kiváló formában játszik, három találatával ott van a góllövőlista elejében, de rajta kívül is vannak még veszélyes játékosai a Háromoroszlánosoknak.

Kisebb meglepetésre az afrikai csapat kezdte aktívabban a találkozót, nem sokon múlott, hogy Boulaye Dia megszerezze a vezetést Szenegálnak. Az angolok a félidő végére a kezükbe vették a kezdeményezést, 10 perc alatt el is döntötték a mérkőzés sorsát.

A 38. percben Jordan Henderson szerezte meg a vezetést az angoloknak, az első játékrész ráadásában pedig Harry Kane is betalált. A Tottenham csatára eddig csak gólpasszokkal operált, hármat is kiosztott a csoportkörben, most viszont megtörte a jeget, így a szünetre kétgólos előnnyel mehettek az angolok.

4

A második félidőben nem kellett sokat várni a harmadik angol gólra sem, az 57. percben Bukayo Saka is betalált. Az Arsenal támadója harmadszor volt eredményes a vb-n, ezzel a góllövőlistán felzárkózott Rashford mellé.

A hátralevő időben már nem változott az eredmény, így a Háromoroszlánosok egy könnyed győzelemmel indították a kieséses szakaszt. A negyeddöntőben azonban fel kell kötnie a gatyát Fodenéknek, hiszen a címvédő ellen játszanak majd. A két együttes számtalan mérkőzést játszott már egymással, vb-n azonban csak kétszer találkoztak, 1966-ban és 1982-ben is az angolok nyertek.

A világbajnokság kedden két újabb nyolcaddöntővel folytatódik: 16:00-tól Japán és Horvátország játszik majd egy ki-ki meccset, hiszen a csoportküzdelmek alapján egyik csapatot sem tekintjük esélyesebbnek a másiknál. 20:00-tól pedig az egyik legnagyobb favoritnak tartott brazilok folytathatják a menetelésüket Dél-Korea ellen.