Iga2

Iga Swiatek bebizonyította, hogy nem csak salakon képes Grand Slam-tornát nyerni 2022. szept. 12.

Kövesd a Piros7est az X-en is! Kövesd a Piros7est az X-en is!

Iga Swiatek 6:2 7:6-ra győzte le a tunéziai Ons Jabeurt az amerikai nyílt teniszbajnokság női egyesének döntőjében, a lengyel teniszező először nyert a US Openen, és ezzel 21 éves korára háromszoros GS-győztesnek mondhatja magát.

Ha az eredményeket nézzük, akkor talán Ons Jabeurnek volt könnyebb útja a döntőig, játszmát csak az amerikai Shelby Rogers ellen hullajtott, a harmadik fordulóban szetthátrányból kellett fordítania. Amit viszont azután láttunk tőle, az több mint meggyőző volt, hiszen az egyik legnagyobb esélyesnek tartott Caroline Garciát 6:1 6:3-al búcsúztatta a 67 percig tartó elődöntőben. A világranglista 5. helyezettje sorozatban másodszor jutott be egy Grand Slam-torna döntőjébe, Wimbledonban Rybakina ellen maradt alul a fináléban.

Iga Swiateknek kétszer is szetthátrányból kellett visszajönnie, kisebb meglepetésre a német Niemeier is megnyert ellene egy szettet a nyolcaddöntőben, majd a fináléba kerülésért vívott hatalmas csatát Aryna Sabalenkával. A fehérorosz versenyző kétszer is breakelőnyben volt a döntő játszmában,

a lengyel klasszis azonban innen is fordítani tudott.

Az egymás elleni mérleget látva is szoros mérkőzésre lehetett számítani, hiszen mindkettejüknek kétszer sikerült megverni a másikat, de ha az idei meccsük statisztikáját nézzük, akkor igencsak Swiatek felé billen a mérleg, a lengyel lány Rómában könnyed győzelmet aratott Jabeur ellen.

A világelső villámrajtot vett az első szettben, rögtön elvette Jabeur adogatását, az első 3 játékban mindössze 2 pontot engedélyezett a tunéziai teniszezőnek. 3-0-nál felébredt a kezdeti sokkból Jabeur, először hozta az adogatását, majd az addig magabiztosan szerváló Swiateket visszabreakelte. A felzárkózás azonban nem tartott sokáig, a kétszeres Roland Garros-győztes lengyel ismét a kezébe vette az irányítást,

emelni tudott a játéka színvonalán és 6-2-vel behúzta az első játszmát.

Iga1

A második szett elején hiába javult fel fogadóként Jabeur, adogatóként továbbra sem állt a helyzet magaslatán. Swiatek az első játszmához hasonló a másodikban is rögtön elvette ellenfele adogatását, és máris 3-0 állt az eredményjelzőn. A továbbiakban is teljesen lemásolták az első szett koreográfiáját, 4-2-ig minden ugyanúgy történt. Ott viszont tényleg összekapta magát Jabeur, sikerült másodszor is elvennie a lengyel adogatását, majd nehezen hozta a sajátját is, így a mérkőzésen először egy szetten belül döntetlenre álltak.

A közönség egyértelműen a tunéziai mellett állt, ami láthatóan kizökkentette Swiateket, a játékvezetőnek többször is csendre kellett utasítania a publikumot.

Az egyre többet hibázó világelsőnek 4-4-nél majdnem elment a második szett, három breaklabdáról kellett megfordítania a szervagame-jét. 6-5-nél viszont már a lengyel került a győzelem kapujába, fogadóként meccslabdához jutott, azonban nem tudott élni a lehetőséggel, Jabeur rövidítésre mentette a játszmát. A tie break finoman szólva sem az adogatásokról szólt, Swiatek mindössze kétszer tudott pontot szerezni a saját szervája után, de ez is elegendőnek bizonyult, így végül a roppant könnyűnek ígérkező összecsapást a 21 éves lány nyerte meg 6:2 7:6-ra.

Iga2

Iga Swiatek a győzelmével tovább növelte a már eddig is tetemes előnyét a világranglistán, kétszer annyi pontja van, mint a második helyezettnek, aki a jövő héttől nem lesz más, mint Ons Jabeur. A világelső idén már hét tornagyőzelemnél jár, ami magába foglal egy 37 meccses veretlenségi sorozatot is, és a szezon még messze nem ért véget.

Nem panaszkodhat Jabeur sem, idén Wimbledonban és a US Openen is döntőt játszott, ami legutóbb Serena Williamsnek sikerült 2019-ben. Az arab játékos ebben a szezonban rengeteget jött előre a világranglistán, a fináléban elszenvedett vereségek pedig jó tanulópénzt jelentenek a számára, és talán a következő GS-döntőjét ezeknek köszönhetően nem veszíti majd el.