CSAK A KEZÉT FIGYELD!
Lángos-gate: az adóhatóság leállítja az úszori vállalkozó ellenőrzését, visszatéríti az 1500 eurós bírságot
2026. máj. 18.
A Pénzügyi Igazgatóság (FS) leállítja a úszori (Kvetoslavov) lángosárus ellen indított ellenőrzési eljárást, és visszatéríti a már befizetett 1500 eurós bírságot. Ennek oka az FS belső vizsgálata során feltárt eljárási hiba, amely nem teszi lehetővé az ellenőrzés folytatását. Erről hétfői sajtótájékoztatóján tájékoztatott az FS elnöke, Jozef Kiss.
„Belső vizsgálatot folytattunk az ellenőrök eljárásával kapcsolatban, és valóban eljárási hibákat találtunk. Ezek abból adódnak, hogy más indok szerepelt az ellenőrzésről készült jegyzőkönyvben a szankció kiszabására, és más – vagy nem teljesen ugyanaz az – indok szerepelt a bírság kiszabásáról szóló határozatban” – magyarázta Kiss. Szerinte ezen az eljárási hibán múlna az esetleges további jogvita sikeressége is az érintett vállalkozóval szemben.
Bejelentette, hogy ezeknek a megállapításoknak az alapján az FS hétfőn döntést hoz a vállalkozó fellebbezéséről, és ez a döntés az ő javára születik majd. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy maga az ellenőrzés szigorúan a bevételek nyilvántartásáról szóló törvény rendelkezéseiből indult ki, és az érintett vállalkozó megsértette a törvényt. „A törvény egyértelműen előírja, hogy a pénztári bizonylatnak milyen kötelező elemeket kell tartalmaznia, és a minimális bírság összege is szerepel benne. Ezért szeretném kijelenteni, hogy az FS munkatársai, akik ezt a konkrét ellenőrzést végezték, a jogszabályi előírásokat ellenőrizték. Nem találtak ki semmit, nem végeztek túlzott munkát, abból indultak ki, amit a törvény előírt számukra” – hangsúlyozta Kiss.
Elismerte, hogy a törvény jelenlegi szövegezése nincs összhangban a vállalkozói gyakorlattal, nem teljesen egyértelmű, és a különféle szabálysértésekért kiszabott bírságok nincsenek arányban egymással. Az adóhatóság ezzel kapcsolatban már kidolgozott egy törvénymódosítási javaslatot, amely jelenleg belső egyeztetés alatt áll, majd ezt követően a Szlovák Pénzügyminisztérium elé kerül.
„Szeretnénk megszüntetni a törvény nem egyértelmű részeit, és főként azt szeretnénk elérni, hogy a törvénysértésért kiszabott bírság arányos legyen az adott szabálysértés súlyával. Ha például csak diakritikai vagy központozási hibáról van szó, a bírság természetesen alacsonyabb lesz, míg eltitkolt bevételek esetén magasabb bírságot javaslunk” – jelezte Kiss.
Újra hangsúlyozta, hogy a bevételek eltitkolása Szlovákiában komoly probléma. Példaként említette a lángoseladást is, amelyből évente 640 000 darabot adnak el Szlovákiában. Az adóhatóság ezt összevetette az árusok pénztárgépeiből származó adatokkal. „Azt állapítottuk meg, hogy 1474 árus naponta legfeljebb egyetlen lángos eladását regisztrálja a pénztárgépben” – figyelmeztetett az FS elnöke.
Az egész ügy és annak következményei kapcsán Kiss bocsánatot kért az FS alkalmazottaitól és ellenőreitől, akik nagy nyomásnak, egyes esetekben pedig halálos fenyegetéseknek voltak kitéve. Ugyanígy elnézést kért a vállalkozóktól a jogszabály kétértelműsége miatt, valamint konkrétan az úszori vállalkozótól is, akivel személyesen szeretne találkozni. „Bocsánatot kérek tőle azokért a következményekért, amelyeket neki is el kellett viselnie ezzel az üggyel kapcsolatban. Ugyanakkor nincs helye annak, hogy a törvénysértés miatt kérjek tőle elnézést, mert magát a törvénysértést ő maga is elismerte az ellenőrzési jegyzőkönyvben, ahol egyértelműen kijelentette, hogy igen, a pénztárgépet és a nyomtatót nem olyan állapotban tartotta, ahogyan kellett volna” – tette hozzá Kiss.
teraz.sk/P7
Piros 7es



