MAGYAR KÁRTYA
Leszedették a magyar és székely zászlókat a gyimesbükki Rákóczi-várról
2026. máj. 27.
Egy szocdem EP-képviselő szerint súlyos tiszteletlenség Romániával szemben az, hogy kizárólag magyar és székely jelképek jelentek meg a román állami forrásból felújított történelmi váron.
Az Adevarul román portál beszámolója alapján komoly politikai feszültséget keltett a gyimesbükki Rákóczi-vár felújított épületének ünnepélyes átadása. Dragoș Benea, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) európai parlamenti képviselője és Bákó megyei elnöke éles hangvételű bírálatban nehezményezte, hogy az eseményen kizárólag magyar és székely zászlókat tűztek ki.
Benea különösen azt kifogásolta, hogy miközben a restaurálási munkálatokat román állami forrásokból finanszírozták, a román nemzeti jelképek teljesen hiányoztak az ünnepségről.
A politikus kijelentette: ez a lépés súlyos tiszteletlenség Romániával szemben, amely közvetlenül táplálja a szélsőségesség felerősödését, a mulasztásért pedig felelőssé tette az eseményen részt vevő helyi magyar vezetőket is.
A kialakult politikai nyomás hatására Andreea Negru, Bákó megye prefektusa haladéktalanul elrendelte a magyar és székely zászlók eltávolítását a gyimesi Rákóczi-várról, hatósági úton szerezve érvényt a román állami szimbólumok használatát szabályozó törvényeknek.
RMDSZ-es válasz a soviniszta támadásra: a magyar adófizetőknek is joguk van műemlékeikhez
Csoma Botond az RMDSZ részéről határozottan visszautasította a vádakat. Hangsúlyozta, hogy Dan Tanasănak és a hasonlóan gondolkodóknak nincs semmi joguk megkérdőjelezni a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítását vagy szimbólumait. Emlékeztetett: a romániai magyar közösség ugyanúgy hozzájárul az ország költségvetéséhez az adóján keresztül, így elidegeníthetetlen joga van saját történelmi emlékeinek megőrzéséhez és kulturális örökségének ápolásához.
A PSD-s európai parlamenti képviselő jelzése szerint a szimbólumok egyoldalú használata azért is kirívó, mert az ünnepségen a romániai kormányzat képviseletében jelen volt Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes és Cseke Attila fejlesztési miniszter is. Benea szerint a magyar és székely zászlók kizárólagos kihelyezése közvetlenül sérti Románia hivatalos állami jelképeit.
Andreea Negru prefektus utólagos nyilatkozatában nyomatékosította: az intézkedések meghozatalakor szigorúan a hatályos jogszabályok betartatása vezérelte, ugyanakkor elismerte, hogy a döntés nyomán – politikai okokból – jelentősen felerősödtek és feszültté váltak a reakciók a térségben.
Piros 7es



