Marokkó

Marokkó óriási meglepetésre kiverte a spanyolokat, a portugálok viszont gáláztak Svájc ellen 2022. dec. 7.

Kövesd a Piros7est az X-en is! Kövesd a Piros7est az X-en is!

Eddig az összes mérkőzésen jött a papírforma, a marokkóiak azonban megtörték a jeget, egyedüli afrikai csapatként jutottak be a legjobb nyolcba, ahol a gálameccset játszó portugálok ellen kell ismét bizonyítaniuk.

Spanyolország – Marokkó

Marokkó óriási meglepetésre megnyerte a csoportját, méghozzá úgy, hogy mindössze egy gólt kaptak a három mérkőzésen. Megverték Kanadát és Belgiumot, Horvátország ellen pedig egy gólnélküli döntetlent játszottak. Ez óriási lépés 2018-hoz képest, hiszen akkor egy pontot szerezve a csoport utolsó helyén végeztek.

A spanyolok korántsem mutattak meggyőző teljesítmény a csoportkörben, annak ellenére sem, hogy egy 7-0-s gálameccsel kezdték a világbajnokságot. A németek ellen már nem volt meg a fölényük, aztán Japán a zárófordulóban már el is tudta kapni a 2014-es bajnokot.

A két együttes háromszor találkozott egymással, az első két mérkőzést a spanyolok nyerték, legutóbb viszont 2018-ban egy 2-2-es döntetlent játszottak. Azon a mérkőzésen a 81. percben szerezte meg másodszor is a vezetést az afrikai gárda, a spanyolok azonban a hosszabbításban egyenlíteni tudtak.

A spanyolok kezdték jóval nagyobb elánnal a mérkőzést, a marokkóiak a labdához is alig tudtak hozzáférni, de komolyabb helyzetig az európai alakulat sem jutott el. Az első félidő tehát komolyabb lehetőségek nélkül zajlott le, de a marokkói szurkolókat ez sem nagyon izgatta, ők így is élvezték az összecsapást.

A térfélcsere után sem változtak az erőviszonyok, továbbra is a spanyolok birtokolták a labdát, a marokkóiak pedig inkább az ellentámadásokra koncentráltak. A 2014-es aranyérmes mindössze kétszer találta el a kaput a második játékrészben, Bono kapus eszén azonban nem tudtak túljárni, így következhetett a kétszer 15 perces hosszabbítás.

A 104. percben az afrikai gárda eldönthette volna a mérkőzés sorsát, Valid Seddira ziccerét azonban Unai Simon óriási bravúrral hárította. A másik oldalon a csereként beálló Sarabia került hasonló helyzetbe, éles szögből azonban csak a kapufát tudta eltalálni, így a Horvátország – Japán után ez a nyolcaddöntő is büntetőpárbajban dőlt el.

A spanyoloknál a büntetőkre becserélt Sarabia kezdte a párharcot, lövése azonban a kapufán csattant. Nem rúgott jobb tizenegyest Carlos Soler sem, Bono kapus könnyedén védte a büntetőt, Marokkó viszont hibátlanul kezdett, Sabiri és Ziyech sem hibázott.

A szintén csak a büntetőrúgásokra érkező Benoun sem bizonyult jó döntésnek, hiszen ő is kihagyta a saját tizenegyesét, így egy pillanatra felcsillant a remény a spanyolok számára. Sokáig azonban nem örülhettek, hiszen a rutinos Busquets sem tudta értékesíteni a büntetőjét. Ezután jött Hakimi, aki a helyzethez képest viszonylag higgadtan panenkázott a kapu közepébe, és ezzel a marokkóiak meg is nyerték 3-0-ra a büntetőpárbajt.

A találkozó összefoglalója itt tekinthető meg.

A kapusból óriási hőst csináltak a spanyolok, egyetlen büntetőt sem tudtak neki berúgni, így Bono továbbra is mindössze egy gólt kapott a világbajnokságon, a zseniális sorozatát pedig a negyeddöntőben folytathatja. A spanyolok pedig ismét a legjobb 16 között búcsúztak, ahogyan 2018-ban is, akkor a házigazda oroszokkal nem bírtak el.

Portugália – Svájc

A portugálok, amikor kellett megmutatták, mit is tudnak igazán, az első két mérkőzésüket viszonylag könnyedén nyerték meg, az utolsó körben, amikor már nem volt tétje az összecsapásnak, kikaptak Dél-Koreától. Ennek ellenére nem mondhatjuk, hogy nem ők ennek a mérkőzésnek az esélyesei. 2018-ban a nyolcaddöntő volt a végállomás Ronaldóék számára, Uruguayt nem sikerült akkor legyőzniük.

A svájciak már sokkal küzdelmesebb úton jutottak a legjobb 16 közé, az utolsó fordulóban egy igazán kemény és fordulatos csatát kellett megnyerniük Szerbia ellen, hogy végül elcsíphessék a csoportjuk második helyét. Svájc számára nem újdonság a nyolcaddöntő, 4 éve is sikerült ide eljutniuk, akkor viszont Svédország véget vetett a menetelésüknek.

A két csapat idén kétszer is megmérkőzött a Nemzetek Ligájában, az odavágót könnyedén nyerték 4-0-ra a portugálok, a visszavágón azonban összeszedte magát Svájc és egy első perces Seferovic góllal diadalmaskodni tudtak.

A portugálok már a találkozó elejétől kezükbe vették a kezdeményezést, aminek a 17. percben meg is lett a jutalma. A Cristiano Ronaldo helyett kezdő Goncalo Ramos egy óriási bombagóllal hálálta meg a bizalmat. Még az első félidőben sikerült megduplázniuk az előnyüket, egy szöglet után Pepe fejelt nagy erővel a kapuba.

A második játékrészben ott folytatták a portugálok, ahol a szünet előtt abbahagyták, Goncalo Ramos ismét betalált. 4 perccel később már 4-0 állt az eredményjelzőn, Raphael Guerreiro bombázott a léc alá.

Az 57. minutumban összejött a szépítés Svájc számára, egy szögletet követően Akanji talált be közvetlen közelről. Nem kellett sokat várnunk a válaszra sem, 10 perccel később a válogatottban először kezdő Ramos megszerezte a torna első mesterhármasát.

A portugál szövetségi kapitány a hajrára beküldte Ronaldót is, akivel a társai megpróbáltak rúgatni egy gólt, de a klasszis csak egy lesgólig jutott. Ami viszont nem ment az ötszörös aranylabdásnak, az ment Leaónak, aki a ráadásban egy káprázatos találattal állította be a 6-1-es végeredményt.

A fogadóirodák előzetesen nem tartották esélyesnek a portugál válogatottat, de ez után az összecsapás után biztosan megváltozott a véleményük. A 2016-os Európa-bajnok a legjobb 8 között a spanyolokat búcsúztató Marokkóval játszik, ami miatt valószínűleg nem szomorkodnak annyira Ronaldóék.

A két együttesnek van már közös múltja, eddig kétszer futottak össze, legutóbb 2018-ban a portugálok tudtak nyerni, az első találkozójukon, 1986-ban viszont Marokkó bizonyult jobbnak. Vajon innen Portugáliának végre meglesz az első vb-döntője?

A világbajnokság két nap szünet után pénteken már a negyeddöntőkkel folytatódik: 16:00-tól a brazilok Horvátország ellen folytathatják a menetelésüket, majd 20:00-tól jön az első komolyabb rangadó, Hollandia és Argentína csap össze.