Final 3

Mbappe három gólja is kevésnek bizonyult - minden idők egyik legfordulatosabb vb-döntőjét nyerte meg Argentína! 2022. dec. 19.

Piros7.es - Mindent üt! Piros7.es - Mindent üt!

2-0-ról és 3-2-ről is visszakapaszkodott a mérkőzésbe Franciaország, a büntetőpárbajt viszont már Argentína bírta jobban idegileg, így a dél-amerikaiak 1986 után újra magasba emelhették a vb-trófeát.

A franciák címvédőként érkeztek Katarba, hiszen 2018-ban nem találtak legyőzőre, a döntőben Horvátországot múlták felül 4-1 arányban. A jócskán megtépázott francia együttes most is remekül kezdte a tornát, a fináléig különösebb gond nélkül jutottak el.

Argentínáról viszont ez nem mondható el, már a legelső mérkőzésükön beleszaladtak egy hatalmas pofonba Szaúd-Arábia ellen. Az után a mérkőzés után mindenki temette Messiéket, az argentinok azonban fel tudtak állni a padlóról,

meccsről meccsre egyre jobban játszottak, a döntőbe pedig egy önbizalomnövelő, kiütéses győzelemmel kerültek be.

A két együttes egyébként ötször találkozott egymással, az első négy összecsapást a dél-amerikaiak nyerték, 4 éve viszont egy őrült mérkőzést játszottak, amelynek a végén a franciák örülhettek. A két ország egyaránt két világbajnoki címmel rendelkezik, így a finálé előtt az volt a kérdés, hogy melyik válogatottnak sikerül a harmadikat behúznia.

A címvédő rengeteg hibával kezdte a döntőt, Argentína hamar a kezébe vette az irányítást,

majd egy könnyűsíppal befújt büntető után a 23. percben meg is szerezték a vezetést. Természetesen a tizenegyest Lionel Messi értékesítette, LLorisnak az oldalt sem sikerült eltalálnia.

Az első pofon után sem tudtak ritmus váltani a franciák, aminek a 36. minutumban meg is lett az eredménye, egy tanítani való ellentámadás végén a büntetőt kiharcoló Di María duplázta meg a dél-amerikaiak előnyét.

Final 1

A franciák szövetségi kapitánya a félidőt sem várta meg, már a 40. percben szükségét érezte annak, hogy változtasson a csapatán, a pocsékul játszó Dembélé és Giroud helyére két fiatal tehetség, Kolo Muani és Marcus Thuram érkezett.

A térfélcsere után sem vettek vissza a tempóból az argentinok, többször is közel álltak a háromgólos előny megszerzéséhez. Az első francia kísérletre egészen a 70. minutumig kellett várni, Mbappe lövése azonban a blokkról kapu fölé pattant.

A 79. percben óriási lehetőséget kapott a 2018-as győztes, Otamendi a tizenhatoson belül csak szabálytalanul tudta megállítani Kolo Muanit, így büntetőhöz jutottak a franciák. A megítélt tizenegyest Mbappe vágta be, az argentin hálóőr éppen lemaradt a labdáról.

Final 2

Bő 1 perccel később már 2-2 állt az eredményjelzőn, ismét Mbappe villant meg. A PSG támadója Thuram szemet gyönyörködtető átadása után kapásból lőtte ki a bal alsót, Martinez ismét csak beleérni tudott, hárítani már nem.

A hátralevő időben mindkét csapatnak megvolt az esélye a győzelem megszerzésére, de több gól már nem született, így jöhetett a kétszer 15 perces hosszabbítás. A 108. minutumban ismét előnybe kerültek a dél-amerikaiak, Lautaro Martinez lövését még óriási bravúrral védte Lloris, a kipattanót viszont Messi már a kapuba juttatta.

Itt azonban még nem volt vége a fordulatoknak, pár perccel a vége előtt ismét büntetőhöz jutottak a franciák, Montiel a tizenhatoson belül kezezett. A labdához természetesen ismét Mbappe állt oda, aki ugyanoda lőtte a tizenegyesét, mint az előzőt, az argentin kapus most viszont nem találta el az irányt.

Több találat már nem született, jöhetett a büntetőpárbaj.

A franciáknak nem voltak jó emlékeik a döntős büntetőpárbajokkal kapcsolatban, hiszen a 2006-os világbajnokság fináléjában Olaszország éppen tizenegyeseket követően győzte le őket.

A párharcot a két vezér kezdte, Mbappe a harmadik büntetőjét is magabiztosan értékesítette, ahogyan Messi sem hibázott. A következő két francia tizenegyes azonban kimaradt, Coman lövését hárította a kapus, míg Tchouameni a kaput sem találta el. Az argentin lövők viszont nem tették meg azt a szívességet, hogy hibáznak, a kegyelemdöfést végül Montiel vitte be.

Argentína 2014-ben is közel állt a világbajnoki cím megszerzéséhez, akkor a németek a végén beleköptek a levesükbe, most viszont meg volt az a kis extra, ami 8 éve hiányzott. Lelkileg biztosan nehéz volt elviselni, hogy a franciák 2-0 és 3-2 után is vissza tudtak kapaszkodni, de ez sem törte meg Messiéket, akik a büntetőpárbajban higgadtak tudtak maradni.

Final 3

A hétszeres aranylabdás zseni így megszerezte a hőn áhított vb-trófeát, ami eddig még hiányzott a vitrinjéből, a mérkőzés végén pedig a jövőjéről is nyilatkozott:

Természetesen enélkül nem akartam befejezni a pályafutásomat, most már nem is kívánhatnék többet. Hála Istennek mindenem megvan. Megnyertem a Copa Américát, a világbajnokságot. Imádok futballozni, élvezem, hogy a válogatott részese lehetek, szeretnék még néhány meccs erejéig világbajnokként is az lenni.

Egy ideig Messi tehát még biztosan válogatott játékos marad, de világbajnokságon valószínűleg most látjuk utoljára. Az argentin csapat egyébként teljes tarolást hajtott végre, a trófea mellett a legjobb játékosoknak járó egyéni elismeréseket is bezsebelték.

A legjobb játékosnak járó elismerést természetesen Messi viszi haza, a torna során 7 gólt szerzett és kiosztott 3 gólpasszt is. Az argentin klasszis ezt a díjat egyébként 2014-ben is megszerezte. A legjobb kapus díját Emiliano Martínez kapta, bár sokan Livakovicot szerették volna győztesként látni, azért az argentin hálóőr két büntetőpárbajt is sikeresen lehozott. A legjobb fiatal játékos Enzo Fernández lett, Kylian Mbappénak pedig ezúttal meg kell elégednie a gólkirályi címmel.

nyitókép, fotók: FIFA World Cup