CINK
Nyugati hóbort keleten: gazdatüntetésekre készülhetünk Szlovákiában
2024. febr. 19.
Habár a Nyugat-Európát az elmúlt hetekben megbénító gazdatüntetésekkel javarészt egyet tudtunk érteni, arra azért – elismerjük – nem számítottunk, hogy a földművelésből élők nálunk is saját kezükbe veszik a sorsukat.
Ahogy arról TASR közszolgálati hírügynökség beszámolt, a tiltakozó hazdák már értesítették a rendőrséget, hogy a nyugati cimborákhoz hasonlóan díszes trakotrbemutatóra lehet majd számítani a hét több napján a szlovák fővárosban, valamint a szlovák-ukrán határon.
Utóbbi helyszín teljesen egyértelmű, hiszen 2023 egyik legnagyobb kihívását is az Ukrajnából willkommentetett, rossz minőségű gabona jelentette a szlovák (és európai) gazdák számára.
A gazdák első hétfői megmozdulására a szlovák-ukrán határon lévő Felsőnémetinél került sor, ahol a tiltakozók déltől egy óráig részleges határlezárást tartottak, blokkolva az
Ukrajnából érkező teherforgalom áthaladását.
A megmozduláson főként kisebb családi agrárcégek képviselői vettek részt, s tiltakozásuk okaként a velük szembeni igazságtalan hozzáállást, valamint a kormány hiányzó támogatását jelölték meg.
A szlovákiai gazdák országszerte tartanak tiltakozó megmozdulásokat, mások mellett az eperjesi, a kassai, a zsolnai körzetek városaiban, illetve Zólyomban, Léván, Trencsénben és Pozsonyban is.
A tiltakozásokon részt vevő gazdák követelései több témát érintenek: elsődlegesen az Európai Unión kívüli – főként az Ukrajnából származó – agrárbehozatal tiltását, valamint adminisztratív terheik és szociális befizetéseik csökkentését és az állami intézmények rájuk vonatkozó döntéshozatalának előre kiszámíthatóságát szeretnék elérni.
A pozsonyi gazdatüntetés résztvevői hétfőn délután a városon áthaladva a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium elé vonultak, ahol egy rögtönzött sajtótájékoztatón fogalmazták meg követeléseiket. A már említettek mellett azt is, hogy a késve érkező közvetlen agrártámogatások azonnal fizessék ki, továbbá kedvezményes hitellehetőségek megteremtését, az úgynevezett zöld dízelüzemanyag bevezetését az összes gazda számára, illetve hangsúlyosan az is, hogy
tiltsák be az EU-n kívülről érkező vámmentes agrárimportot.
A szlovákiai gazdák csütörtökre egy, a hétfőinél is nagyobb volumenű – több ezer traktor részvételével zajló – országos demonstrációt jelentettek be. Ennek deklarált okai egybevágnak az európai gazdák már hetek óta tartó megmozdulásaival, vagyis
tiltakozásnak szánják az uniós szervek, elsődlegesen az Európai Bizottság helytelennek tartott agrárpolitikája, illetve az unió úgynevezett „zöld átállás” politikája ellen.
Forrás: MTI
Nyitókép: TASR
Szlovákiában is alakulnak a gazdatüntetések
Tell Vilmos



