A Piros7es az ön hozzájárulását kéri adatainak az alábbi célokra történő felhasználásához

A Piros7es weboldala sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. A javasolt beállítások elfogadásával minden sütit engedélyez a legoptimálisabb felhasználói élmény érdekében.

Technikai sütik

Ezek a sütik biztosítják a weboldal működését. Anonymizált információkat tartalmaznak.

Analitikai sütik

Szolgáltatásaink javítására szolgál. Google Analytics anonym információkat gyűjt az Ön által látogatott oldalakon

Remarketing Facebook

Pomocou služby Facebook poskytujeme remarktingovú reklamu, čím zvýšime relevantnosť reklamy na platformách služieb Facebooku.

Google Remarketing

Google Ads segítségével remarketing szolgáltatást nyújtunk, segítségével Ön célzott reklámokat láthat.

Konverzie kampaní

Pre vylepšenie naších služieb a užívateľského zážitku, zaznamenávame vykonávanie cieľov naších zákazníkov a podľa doho upravujeme webovú stránku aby tieto ciele boli čo najrýchlejšie vykonávateľné.

Chat na webovej stránke

Pre komunikáciu s Vami používame službu SmartsUpp, ktorá odosiela údaje na servery v Českej Republike. Neukladá žiadne osobné údaje, len text ktorý nám odosielate. Viac info na <a href="https://www.smartsupp.com/cs/help/ochrana-osobnich-udaju-gdpr/" target="_blank">stránke spoločnosti</a>

Chat na webovej stránke

Pre komunikáciu s Vami používame službu Facebook Messenger, <a href="https://www.facebook.com/business/gdpr" target="_blank">ku ochrane osobných údajov viac info nájdet na tejto adrese</a>.

Trump és rutte

Trump sarokba szorította Brüsszelt: Európa mélyen a zsebébe nyúlhat, vagy szétesik a NATO 2026. jún. 25.

A geopolitikai térképen nemcsak Ukrajnában és a Közel-Keleten láthatunk méretes puskaporos hordót, hanem maga az észak-atlanti szövetség is azzá vált, miután Donald Trump amerikai elnök az elmúlt napokban nyíltan fokozta a nyomást a szövetségesekre, és egyenesen papírtigrisnek nevezte a NATO-t. 

Washington dühét elsősorban az váltotta ki, hogy az európaiak látványosan méltatlankodnak, amikor az Irán elleni katonai akciók támogatásáról vagy a Hormuzi-szoros tengeri útvonalainak biztosításáról van szó. A helyzetet tovább élezi, hogy az Egyesült Államok már megkezdte európai és kanadai védelmi jelenlétének drasztikus leépítését, átcsoportosítva az erőforrásait az Indo-Csendes-óceáni térségbe, hiszen Trump világossá tette, hogy Amerika nem fogja finanszírozni azoknak a védelmét, akik nem fizetnek be a közösbe.

Ebben a pattanásig feszült hangulatban érkezett a Fehér Házba Mark Rutte NATO-főtitkár, akit a nemzetközi sajtóban régóta csak Trump-suttogóként emlegetnek, ám mostani küldetése már a szövetség puszta túléléséről szól. Rutte, hogy elkerülje a júliusi ankarai NATO-csúcs teljes kudarcát, egészen elképesztő dicsérettel bombázta az amerikai elnököt, és útban Washington felé egy olyan privát levelet küldött neki, amelyet Trump büszkén meg is osztott a Truth Social platformján. A főtitkár ebben szó szerint úgy hízelgett az amerikai vezetőnek, hogy Donald Trump egy igazán fontos pillanat felé terelte a szövetséget, és olyasmit fog elérni, amit évtizedek óta egyetlen amerikai elnök sem tudott véghezvinni, vagyis Európa nagyon komoly árat fog fizetni, ahogy kell, és ez az elnök győzelme lesz.

A színfalak mögött azonban kőkemény feltételek diktálása és kíméletlen számháború zajlik, mivel a szövetség tagállamai korábban kénytelenek voltak megállapodni egy rendkívül ambiciózus, 5 százalékos GDP-arányos védelmi kiadási célban. Ez a korábbi 2 százalékos elváráshoz képest elképesztő ugrás, ami azonnal komoly belső ellenállást és repedéseket váltott ki az európai kontinensen. Spanyolország például nyíltan kijelentette, hogy képtelen teljesíteni ezt a célt, és azt teljesen észszerűtlennek tartja, miközben Szlovákia is különútra lépett, és szuverén módon fenntartotta a jogot, hogy saját maga döntse el, miként és milyen ütemezéssel éri el a 2035-ös célt. A helyzetet tovább súlyosbítja a katonai ipari kapacitáshiány, ugyanis az európai hadiipar képtelen olyan ütemben gyártani a légvédelmi rendszereket, rakétákat és lőszereket, mint amilyen gyorsan a transzferigények megkívánnák.

Eközben a csatatereken is kettős nyomás nehezedik a szövetségre, hiszen miközben Ukrajna támogatása a hatalmas orosz veszteségek ellenére folyamatos utánpótlást igényel fegyverekből, a Közel-Keleten az amerikai-izraeli csapások után eszkalálódott iráni konfliktus teljesen leköti Washington figyelmét.

Rutte most azzal a taktikával próbálkozik, hogy elárasztja a Trump-adminisztrációt, beleértve Pete Hegseth védelmi minisztert és Marco Rubio külügyminisztert olyan táblázatokkal, amelyek azt bizonyítják, hogy Európa végre felébredt és kész fizetni. Nagy kérdés azonban, hogy a fegyverhiánnyal és belső lázadásokkal küzdő európai elit képes lesz-e teljesíteni Trump kőkemény feltételeit, vagy a szövetség végleg zátonyra fut.