TE BUZERANT!
Zelenszkij kihagyja a gdanski újjáépítési konferenciát a durva lengyel–ukrán diplomáciai vita miatt
2026. jún. 24.
Szviridenko vezeti az ukrán delegációt a gdanski konferencián, miközben Zelenszkij és Nawrocki konfliktusa teljesen eszkalálódott.
Varsó és Kijev között immár nyíltan és látványosan feszül a húr: Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök bejelentette, hogy ő fogja vezetni a hét második felében esedékes gdański újjáépítési konferencia ukrán delegációját. Volodimir Zelenszkij elnök a hírek szerint demonstratívan távol marad a rendezvénytől, miután a Karol Nawrocki lengyel államfővel való konfliktusa elmélyült.
„Én vezetem Ukrajna delegációját, valamint az Ukrajna Újjáépítési Konferencián végzett teljes munkánkat” – erősítette meg Szviridenko az X-en. Az ukrán miniszterelnök arról tájékoztatott, hogy a delegáció üzleti vezetőkből, tisztviselőkből, parlamenti képviselőkből és helyi közösségi képviselőkből áll majd. Céljuk, hogy „konkrét megállapodásokat” érjenek el Ukrajna védelmi képességeiről, ellenálló képességéről és energetikai szektoráról.
A helyzet iróniája, hogy a június 25–26-án megrendezésre kerülő konferenciának éppen Lengyelország és Ukrajna a társházigazdája. Az esemény deklarált célja a nemzetközi támogatás mozgósítása és a háború sújtotta ország vállalkozásai számára történő befektetések biztosítása lenne – a diplomáciai bojkott azonban súlyos árnyékot vet a kétoldalú gazdasági fórumra.
A Szviridenko által bejelentett kényszermegoldás mögött a Varsó és Kijev között kibontakozó, egyre keserűbb történelmi-diplomáciai viszály áll.
A feszültség múlt pénteken hágott a tetőfokára, amikor Karol Nawrocki lengyel elnök megfosztotta Zelenszkijt a Fehér Sas Rendjétől – Lengyelország legrangosabb állami kitüntetésétől. A radikális lengyel lépés közvetlen kiváltó oka az volt, hogy Kijev egy ukrán katonai egységet arról az Ukrán Felkelő Hadseregről (UPA) nevezett el, amely a második világháború idején működött, és amely közvetlenül felelős több tízezer lengyel civil brutális meggyilkolásáért a volhíniai mészárlás során.
A lengyel szankcióra a kijevi vezetés azonnali és dacos válaszreakcióval felelt:
Több ukrán tisztviselő rögvest visszaadta a korábban kapott lengyel kitüntetéseit.
Három korábbi ukrán elnök szolidaritásból lemondott a saját Fehér Sas Rendjéről.
Maga Volodimir Zelenszkij is postafordultával visszaküldte kitüntetését Varsónak.
A két államfő közötti nyílt csata Lengyelországon belül is komoly politikai törésvonalakat hozott a felszínre. Donald Tusk lengyel miniszterelnök és kormánya hétfőn élesen bírálta Nawrocki elnököt, azzal vádolva őt, hogy „stratégiai hibát” követett el. Tuskék szerint Varsónak minden történelmi sérelem ellenére meg kellene őriznie kulcsszerepét Kijev legfontosabb Oroszországgal szembeni szövetségeseként, és nem lenne szabad kockáztatnia Lengyelország pozícióit az ország jövőbeli, rendkívül jövedelmező újjáépítési projektjeiben.
A gdanski konferencia így nemcsak a gazdasági újjáépítésről, hanem arról is szól majd, hogy a két szomszédos ország képes-e menedzselni a legsúlyosabb diplomáciai válságát a háború kitörése óta.
Mandiner.hu nyomán
Piros 7es



