MAGYAR KÁRTYA
Barbárság Nagyváradon: Lyukat ütöttek a premontrei rendház falán, hajnalban megkezdték az apát kilakoltatását!
2026. máj. 27.
Újabb szintet lépett a román hatóságok magyarellenes és egyházellenes agressziója Nagyváradon, ahol május 27-én hajnalban a végrehajtó és a karhatalom szó szerint áttörte az épület falát.
Miután a keresztény hívek és a nemzeti oldal képviselői korábban már három alkalommal is sikeresen megakadályozták Fejes Rudolf Anzelm premontrei apát csendőri kényszerrel végrehajtandó kilakoltatását, a hatóságok most brutális és szentségtelen módszerhez folyamodtak.
A Premontrei Apátság hivatalos közösségi oldalán hajnali 5 órakor közzétett hír szerint Cristian Popescu végrehajtó és emberei betörtek a rendházba, a helyszíni felvételeken pedig jól látszik az a lyuk, amelyet a rendház és a templom falán ütöttek, hogy hátulról játsszák ki a bejáratot védő közösséget.
Az apátság ellen évek óta húzódó, politikai színezetű jogi eljárás idén tavasszal durvult el igazán. Elsőként február 23-ára tűzték ki a főapát kilakoltatását, ám ezt a templom előtt felsorakozó több száz hívő, valamint a Mi Hazánk Mozgalom jelen lévő politikusai még meg tudták akadályozni. Április 14-én a román csendőrök már a legszentebb pillanatban, a szentmise alatti szentáldozás közben rontottak be a templomba, majd miután onnan ideiglenesen visszavonultak, a sekrestye felőli kaput betörve próbáltak bejutni.
A hívek és az apát ezt a támadást is visszaverték, miközben a helyszínen Tőkés László erdélyi református püspök és Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke is tiltakozott az eljárás ellen.
Legutóbb május 14-én, harmadszorra is sikerült megvédeni az apátot a nemzeti összefogásnak köszönhetően, amelyben dr. Borvendég Zsuzsanna EP-képviselő is aktívan részt vett.
A hajnali falbontásos akció és a nyers erőszak alkalmazása azonban teljesen kiverte a biztosítékot a nemzeti oldalon.
A politikum gyakorlatilag teljesen magára hagyta a nagyváradi magyar közösséget. Hiába történtek korábban hivatalos megkeresések a külügyminisztérium és a Tisza Párt felé a román kormánynál való közbenjárás és a nagykövet behívása érdekében, érdemi lépés nem történt, miközben a balliberális Demokratikus Koalíció minősíthetetlen, gyalázkodó stílusban reagált a sokakat felkavaró esetre.
A történtek után dr. Borvendég Zsuzsanna EP-képviselő kendőzetlenül fogalmazott közösségi oldalán, ahol kijelentette, hogy itt nem csupán arról van szó, hogy a hatóságok még az ajtó rendeltetését sem ismerik, hanem ez egy szándékos szentségtelenítés, provokáció, valamint tudatos egyház- és magyarellenes támadás, amelynek célja a megfélemlítés és a megalázás.
A képviselő nyomatékosította, hogy a nemzeti oldal nem hagyja szó nélkül a barbárságot, egyúttal felszólította az RMDSZ-t, a magyar kormányt és minden jóérzésű magyar embert, hogy azonnal és határozottan álljanak ki a nagyváradi rendház védelmében, mert a román hatóságok gátlástalansága már a legalapvetőbb morális határokat is átlépte.
Reding Itell



