LIBERNYÁKULUM
Két megatömb kapujában Szlovákia?
2026. máj. 21.
A FOCUS ügynökség 360tka.sk portál számára készített legfrissebb exkluzív felmérése elgondolkodtató tanulságokat hozott magával. A Progresszív Szlovákia (PS) és a Demokraták elméleti összeolvadása papíron ugyan csábító, 23,1 százalékos első helyet hoz, ám a számok mögötti politikai valóság egy sokkal keményebb és mélyebb strukturális elmozdulást jelez.
A szlovák választó lassan, de biztosan a két gigantikus tömb korszakára készül.
Valljuk be őszintén, a számokkal való játék az elemzők és a frusztrált ellenzék kedvenc időtöltése. Az az elképzelés, hogy két szubjektum százalékainak mechanikus összeadásával egy új, legyőzhetetlen politikai erő születik, ugyanolyan naiv, mint azt hinni, hogy két középszerű futballklub fúziójából Bajnokok Ligája-győztes csapat lesz. A felmérés tisztán megmutatja, hogy a PS és a Demokraták blokkja ugyan formálisan a rangsor élére ugrana, de semmiféle átütő szinergiahatás nem lép fel. Sőt, paradox módon a Smer is enyhén erősödik. Miért? Mert minden akció reakciót szül.
A szlovák politikai színtér ugyanis olyan mértékben polarizálódik, hogy a barikád egyik oldalán történő bármilyen integrációs kísérlet azonnal mozgósítja a túloldali tábort. Ha az ellenzék valóban közös blokkot kezd építeni „Fico eltávolításának” jelszavával, a kormánypárti választók sem fognak ölbe tett kézzel ülni.
És itt érkezünk el ahhoz, amit a liberális kávéházakban oly kevéssé szeretnek hallani. Ha az összefogósdi valósággá válik a nyugatbarát, progresszív oldalon, ugyanezt a kártyát a baloldali-szuvenerista tábor is habozás nélkül ki fogja játszani. Képzeljük el a jelenlegi pragmatikus kormányzás elméleti, de teljesen logikus végkifejletét – a Smer és a Hlas teljes beolvadását vagy egy szoros, megbonthatatlan blokkját. Mit mond nekünk ebben az esetben a politikai matematika?
„Ha Robert Fico Smerje és a Hlas végleg egyetlen masszív tömbbé olvadna össze, egy olyan politikai erőről beszélnénk, amely játékos könnyedséggel ostromolná, sőt lépné át a 30 százalékos határt. Így nem szétforgácsolt partizáncsoportok, hanem két hatalmas, tektonikus kőzetlemez feszülne egymásnak.”
Szlovákia olyan kétpólusú rendszer felé tart, amilyet a mečiarizmus legsötétebb napjai óta nem láttunk.
A jövő valószínűleg egy végtelenül leegyszerűsített, nyers és kíméletlen kérdés elé állít minket: Robert Fico rendszerének folytonosságát akarja a választó, vagy progresszív alternatívát?
Most még van középút, de nem elképzelhetetlen, hogy elhalványodnak az árnyalatok, és csak a fekete-fehér világkép marad.
Természetesen a két megatömb egyenletéből nem felejthetjük ki azt a színészt sem, aki akkor sem hajlandó elhagyni a színpadot, amikor a nézők már unottan ásítoznak. Igor Matovič és a Szlovákia mozgalom hű marad a hagyományaihoz. A felmérés 9,1 százalékot jósol nekik, ami pont arra elég, hogy életben tartsa őket, mint egy jelentős, ám bármiféle stabil kormánykoalíció számára teljesen használhatatlan partnert.
Matovič olyan a szlovák politikai húslevesben, mint a kapor – van, aki szívből gyűlöli, van, aki elvárja, de érzelemmentesen senki sem megy el mellette. A két nagy tömb rendszerében Matovič ismét az a kiszámíthatatlan, magányos gerilla lesz, kai a barikád mindkét oldalát lőni fogja. A Fico-ellenes blokk számára koloncolás, az állam stabilitása szempontjából rémálom, a protestszavazók egy része számára viszont még mindig az egyetlen létező válasz.
A konklúzió könyörtelen. A papíron történő egyesülés szépen mutat, és átmeneti reménysugarat ad az ellenzéki buborékoknak. A döntő ütközet az állam karakteréért azonban nem a megfáradt parlamenten kívüli vezetők kényszerházasságaiban dől el. Két hatalmas politikai hadsereg kora közeledik. És végül minden állampolgárnak ki kell választania, melyik lövészárokba hajlandó belefeküdni.
Kuoni pásztor



